Zlínský kraj zpřístupnil infolinky osobám se sluchovým postižením

  14.5.2020
Zlínský kraj zpřístupnil infolinky osobám se sluchovým postižením

ZLÍNSKÝ KRAJ – Novou službu, která usnadní telefonickou komunikaci osobám s postižením sluchu, nedoslýchavým, seniorům a případně také cizincům, kteří preferují psanou formu projevu, spustil na svých webových stránkách Zlínský kraj. Týká se hlavní infolinky krajského úřadu 577 043 111 a také infolinky Krajské hygienické stanice ve Zlíně ke koronaviru 577 006 759.

„Pro tyto osoby jsme zavedli službu online doslovného přepisu k hlavní infolince krajského úřadu a také ke speciálně vytvořené infolince Krajské hygienické stanice k onemocnění COVID-19. Služba, která je poskytována zdarma, využívá simultánní přepis mluvené řeči a usnadňuje tak osobám se sluchovým postižením přístup k informacím,“ sdělila radní Zlínského kraje pro sociální oblast, neziskový sektor a rodinnou politiku Michaela Blahová.

„Osoby se sluchovým postižením nechtějí používat redukovanou, zjednodušenou řeč. Chtějí skutečně vidět doslovně, co jim druhá strana hovoru říká. Velmi početnou skupinou, která efektivně využije tuto službu, jsou také senioři, kteří mnohdy mívají věkem získanou nedoslýchavost a tuto službu využijí také cizinci, kteří mají částečnou znalost češtiny," uvedl Zdeněk Bumbálek, zakladatel společnosti Transkript Online s.r.o. 

Služba funguje velmi jednoduše: na webu kraje www.kr-zlinsky.cz klient vyhledá ve spodní části webu vlevo sekci „BEZPLATNÉ INFOLINKY S ON-LINE PŘEPISEM“. Po kliknutí na symbol u zvolené infolinky napíše do políčka své telefonní číslo a potvrdí tlačítko „Zavolejte mi“. Po přijmutí hovoru vyčká na písemný pokyn přepisovatele, že může začít mluvit, který se mu zobrazí v okně pro přepis.

Poté, co se přepisovatel spojí s operátorem infolinky, sdělí mu, že volá klient, který bude využívat službu přepisu řeči, proto může z důvodu čtení textu docházet k nepatrnému zpoždění v jeho reakcích. Samotný rozhovor mezi klientem a operátorem již probíhá zcela standardně, přepis řeči operátora sleduje klient po celou dobu hovoru na webové stránce.

14. 5. 2020

Zpracoval: Jan Vandík

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz                              

prepis-kr-zlinsky.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Bezplatné infolinky s on-line přepisem

Informace k onemocnění COVID-19 Telefon krajského úřadu

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap