Zlínský kraj zorganizoval podnikatelskou misi do Jaroslavské oblasti v Rusku

13.8.2013

ZLÍN – O průběhu a přínosu podnikatelské mise Zlínského kraje do Jaroslavské oblasti v Rusku, která se uskutečnila v termínu 19. až 23. května, informoval formou podrobné zprávy své kolegy z krajské rady statutární náměstek hejtmana Jaroslav Drozd. Právě on delegaci Zlínského kraje do Ruska vedl.

Cesty se zúčastnili jednatelé patnácti firem a společností ze Zlínského kraje včetně zástupců Strategické průmyslové zóny v Holešově, Centrály cestovního ruchu Východní Moravy či lázeňských subjektů v Luhačovicích.

Zástupci firem, které o misi projevily zájem prostřednictvím Krajské hospodářské komory Zlínského kraje, ocenili během jejího průběhu možnost osobních setkání s potenciálními partnery a vysoce hodnotili především možnost navázání bezprostředních kontaktů. Ty by se nyní měly realizovat již na bázi bilaterálních dohod mezi jednotlivými podniky či organizacemi obou regionů.

Obě strany si potvrdily zájem o spolupráci; Jaroslavská oblastní duma nabídla možnost vytvoření pobídkového systému pro firmy ze Zlínského kraje, které se rozhodnou investovat v Jaroslavské oblasti a projevila zájem o obdobný přístup i ze strany Zlínského kraje. Tuto možnost skýtá zejména Strategická průmyslová zóna v Holešově.

Květnová mise navázala na návštěvu gubernátora Jaroslavské oblasti a představitelů tamní Obchodně-průmyslové komory ve Zlínském kraji na podzim 2012, kdy byl ruským partnerům Zlínský kraj představen jako region s potenciálem zejména pro hospodářskou a obchodní spolupráci.

Účast v misi si jednotlivé firmy z větší části platily samy, Zlínský kraj každé z nich finančně přispěl částkami ve výši deset tisíc korun. Zúčastnily se např. společnosti: MDP GEO, s.r.o., PSG–International a.s., Sanatorium MIRAMARE, s.r.o., TOSHULIN, a.s., a další.

Zlínský kraj společně s Krajskou hospodářskou komorou výhledově připravuje v podobném formátu cesty na Ukrajinu, do Kazachstánu a do dalších východních destinací, které jeví zájem o spolupráci.

Zpracovala: Helena Mráčková

13. 8. 2013