Zlínský kraj zná své první mistry tradiční rukodělné výroby

2.10.2012
Zlínský kraj zná své první mistry tradiční rukodělné výroby

STARÉ MĚSTO – Titul „Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje“ obdrželi dnes z rukou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka tři laureáti: Jiří Machaníček, Ivan Šulák a František Zuska. Stali se tak historicky prvními držiteli tohoto ocenění uděleného Zlínský krajem.

Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Jiří Machaníček z Uherského Hradiště titul obdržel za své umění v oboru sekernictví a tesařství, Ivan Šulák z Velké Lhoty za výrobu tzv. zakuřované hrnčiny a František Zuska ze Zlína za tvorbu předmětů zhotovovaných ze slámy.

„Udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby je vedle ocenění Lidová stavba roku další aktivitou, kterou se Zlínský kraj rozhodl vyjádřit úctu a poděkování těm, kdo přispívají k udržení tradiční lidové kultury v našem regionu. Zachovávání tradic a odkazu našich předků je důležité k tomu, abychom si v dnešní uspěchané době uvědomili, kdo jsme, kam patříme a čeho bychom si měli považovat,“ uvedl hejtman Stanislav Mišák.

Na ocenění bylo navrženo celkem šest kandidátů. O udělení titulu třem z nich rozhodla krajská rada na základě doporučení komise pro tradiční lidovou kulturu, složené z odborníků v oboru a členů kulturní komise krajské rady. Návrhy na udělení titulu mohly předkládat vědecké či odborné instituce, muzea, občanská sdružení i fyzické osoby působící v daném oboru.

Smyslem udělování titulu je ocenit ty řemeslníky, kteří se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentují, ale především je předávají dalším generacím. Nositelé titulu získávají právo užívat zdarma na výrobku a propagačních materiálech označení (ochrannou známku) administrovanou Slováckým muzeem v Uherském Hradišti. Zlínský kraj hodlá v udělování titulu pokračovat i v příštích letech.

Představení oceněných

Jiří Machaníček

Vyučil se truhlářem. V průběhu praxe získal nenahraditelné zkušenosti z prvovýroby, díky čemuž mimo jiné zvládá technologii ručního řezání závitů ve dřevě. V roce 1980 začal spolupracovat s Ústředím lidové umělecké výroby ve Strážnici. Po listopadu 1989 se věnoval výrobě, opravám a restaurování nábytku, lodí a technického zařízení. V letech 1995–1997 obnovoval tradiční ochozové budky pro Lesní správu Strážnice v revíru Radějov. V posledních letech se podílel na obnově větrného mlýna v Jalubí. Vyrobil pro něj hřídel, palečnicové kolo, cévník a brzdu. V roce 2012 byly tyto součástky zapracovány do mechanismu mlýna. Spolupracuje se Středním odborným učilištěm v Uherském Hradišti a s majiteli vodního hamru v Brně.

Ivan Šulák

Vystudoval Střední průmyslovou školu strojní ve Vsetíně. Čas prázdnin často trávil ve zvonařské dílně Josefa Tkadlece staršího v Halenkově. V roce 1989 se v polské Wroclavi setkal s Medou Mládkovou, která jej inspirovala a přivedla ke keramice. Své umění předvádí na trzích, jarmarcích a sympoziích po celé republice. V současné době jsou jeho výrobky vystaveny v Muzeu v Hlinsku, na hradě Helfštýně nebo ve zvonici na Soláni. Prezentovány byly také na veletrhu Pragointerier. Významná je jeho spolupráce s Oravským kulturním centrem na Slovensku.

František Zuska

Pracoval jako projektant. Od roku 1949 působil jako tanečník a zpěvák ve zlínském Slováckém krúžku  a v roce 1967 se stal jeho organizačním vedoucím. V letech 1962–1964 předsedal poradnímu sboru pro Slovácko při Ústavu lidové kultury ve Strážnici. V letech 1985–2009 byl vedoucím dětského folklorního souboru Vonička ve Zlíně. Je rovněž jedním ze zakladatelů a členem vedení folklorního pěveckého sboru Mužáci ze Zlína. V oblasti tradičního rukodělného zpracování přírodních materiálů se od roku 1974 věnuje tvorbě ozdob a dekorativních předmětů ze slámy. V desítkách uskutečněných kurzů přenáší svůj um výroby slaměných ozdob směrem k dětem. Cílenou pozornost přitom zaměřuje na handicapované děti. Jím vyrobené artefakty jsou nedílnou součástí etnografických sbírek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Muzea v Kobylí, Moravského zemského muzea v Brně a Slováckého muzea v Uherském Hradišti. V rámci světového kongresu betlemářů v roce 2004 byl jeho betlém vystaven v Hradci Králové.

Zpracoval: Jan Vandík

2. 10. 2012

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje