Zlínský kraj vydal tiskem i elektronicky další díl edice zpěvníků lidových písní

  29.11.2021
Zlínský kraj vydal tiskem i elektronicky další díl edice zpěvníků lidových písní

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj vydal třetí díl zpěvníku lidových písní, který tentokrát zahrnuje písně obcí okresu Vsetín. Jedná se o kontinuální aktivitu, započatou v roce 2019, kdy vyšel první svazek mapující písňovou tvorbu obcí okresu Uherské Hradiště, a pokračující v roce 2020, kdy vyšly písně z okresu Zlín. V příštím roce připravuje Zlínský kraj vydání zpěvníku lidových písní Kroměřížska.

Všechny uvedené písně nebyly z velké části dosud publikované, jedná se o rukopisné materiály, které jsou vzorkem lidové zpěvní tradice sběratelů a zapisovatelů za posledních dvě stě let a jsou součástí vzácného dokumentačního fondu brněnského pracoviště Etnologického ústavu AV ČR, s nímž Zlínský kraj a jeho paměťové organizace úzce spolupracují. Zpěvník sestavili a redakčně připravili Lucie Uhlíková, Petr Číhal a Jan Káčer.

Třetí svazek zpěvníku, který se nyní zájemcům dostává do rukou, obsahuje 274 písní z 97 míst okresu Vsetín. K tomu hejtman Radim Holiš uvádí: „V tomto regionu žiji a mohu jen potvrdit, že se jedná o svébytnou kulturní oblast se stejně svébytnými a pevnými lidmi, kteří zde v minulosti neměli jednoduchý život. O to více si ho uměli zpříjemnit zpěvem, hudbou a tancem. Věřím, že zpěvník vydaný Zlínským krajem přivítají všechny folklorní soubory a muziky, že se stane pomůckou ve školách, knihovnách, pro sólové interprety, ale třeba také pro naše krajany v zahraničí,“ vyjádřil své přesvědčení hejtman.

Ediční počin přivítala také radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová. „Vydání zpěvníku vnímám jako přínos pro obě sféry mých kompetencí, tedy jak pro oblast kultury, tak pro školství a to včetně širokého prostoru mimoškolních zájmových aktivit. Tento zpěvník nám pomůže usnadnit cestu k bohatství našich tradic a děkuji týmu, který má zásluhy na oživení mnoha již zapomenutých písní,“ řekla radní Fišerová.

Zpěvník vyšel nákladem 1000 ks v tištěné formě a je určen zejména pro potřeby škol, kulturních organizací, folklorních souborů a obcí.

Všechny dosud vydané zpěvníky jsou všem zájemcům přístupné také elektronicky zde:

https://www.kr-zlinsky.cz/zlinsky-kraj-v-lidove-pisni-cl-5113.html

 

 

29. 11. 2021

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap