Zlínský kraj ve spolupráci s krajskou knihovnou ocenil nejlepší knihovny a knihovníky

  20.9.2016
Zlínský kraj ve spolupráci s krajskou knihovnou ocenil nejlepší knihovny a knihovníky

ZLÍN - Zlínský kraj ve spolupráci s Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně již počtvrté ocenil práci veřejných knihoven ve Zlínském kraji za jejich přínos k rozvoji knihovnických služeb, podpoře čtenářství a další mimořádné aktivity. Slavnostní ceremoniál, při němž byli vyhlášeni vítězové letošního ročníku, se uskutečnil v úterý 20. září 2016 v sídle Zlínského kraje za účasti náměstka hejtmana Lubomíra Nečase, radního pro kulturu Ladislava Kryštofa, pod jehož záštitou se akce konala, předsedkyně výboru zastupitelstva Mileny Kovaříkové, vedoucí odboru kultury krajského úřadu Romany Habartové, ředitelky krajské knihovny Zdeňky Friedlové, řady osobností kulturního života i starostů či místostarostů měst a obcí v roli navrhovatelů.

„Ocenění nejlepší knihovna a knihovník roku nám umožňuje setkat se s výjimečnými lidmi, kteří vynakládají velké úsilí k neustálému zkvalitňování knihovnických služeb a k rozvoji kulturního života v místě působení. Za tímto úsilím se skrývá velká oddanost, práce nad rámec běžných povinností a jsem si jist, že pro většinu oceněných je jejich povolání opravdu srdeční záležitostí," řekl radní Ladislav Kryštof.

Knihovny i jednotlivce navržené na toto ocenění mohli nominovat zástupci zřizovatelů a provozovatelů knihoven a také odborná veřejnost. Sešlo se celkem 25 nominací. „Knihovny byly hodnoceny podle statistických ukazatelů o jejich činnosti, vzhledu knihoven, péče o knihovní fond a za organizaci kulturních a vzdělávacích akcí pro školy a veřejnost," sdělila ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše Zdeňka Friedlová.

Titul Knihovna roku 2016 Zlínského kraje získaly čtyři knihovny (z každého okresu vždy jedna): Obecní knihovna Rajnochovice (okres Kroměříž), Místní knihovna Veletiny (okres Uherské Hradiště), Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm (okres Vsetín) a Obecní knihovna Oldřichovice (okres Zlín). „Oceněné knihovny jsou hojně navštěvovány a často fungují jako komunitní centra obcí a měst," uvedla Jana Tomancová, která v krajské knihovně vede Útvar regionálních služeb knihovnám Zlínského kraje. Každá z oceněných knihoven získala od Zlínského kraje šek v hodnotě deset tisíc korun na nákup do knihovního fondu.

Zvláštní uznání se dostalo také čtyřem knihovnicím za vynikající práci v knihovnách. Oceněny byly Milada Ševčíková, (Obecní knihovna Střílky), Helena Brettschneiderová (Masarykova veřejná knihovna Vsetín), Milada Rokytová (Městská knihovna Staré Město) a Helena Zvoníčková (Místní lidová knihovna ve Štítné nad Vláří). Tyto knihovnice získaly kromě diplomu a kytičky finanční dar tisíc korun na nákup knih podle vlastního výběru.

Mimořádné osobní ocenění člena Rady Zlínského kraje Ladislava Kryštofa získala paní Věru Matůšů, dlouholetá knihovnice Obecní knihovny v Trnavě, která byla odměněna věcným dárkem.

„Všechny oceněné knihovnice v této kategorii jednotlivců mají společné to, že k běžné činnosti připojují řadu aktivit pro děti a dospělé a svou práci vykonávají s velkým zaujetím a věnují jí i svůj volný čas," řekla Jana Tomancová.

Slavnostní atmosféru úterního odpoledne umocnilo hudební vystoupení žákyň ZUŠ Zlín Anety Olivíkové a Heleny Vajdákové.

Zpracovala: Helena Mráčková (s využitím tiskové zprávy Krajské knihovny Františka Bartoše)

20. 9. 2016

Další informace:
Renata Janečková
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

img-5050.jpg
img-5061.jpg
img-5077.jpg
img-5083.jpg
img-5091.jpg
img-5140.jpg
img-5173.jpg
img-5204.jpg
img-5228.jpg
img-5256.jpg
img-5263.jpg
img-5270.jpg
img-5279.jpg
img-5308.jpg
img-5330.jpg
img-5354.jpg
img-5372.jpg
img-5393.jpg

Dokumenty ke stažení

.rar foto ke stažení 120358,04 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap