Zlínský kraj uspěl s dalším rozsáhlým projektem v oblasti kultury a opraví zámek Kinských

7.9.2018

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ke třem velkým projektům, které začne Zlínský kraj realizovat v oblasti kultury s přispěním evropských dotací (Památník Velké Moravy v lokalitě Uherské Hradiště – Staré Město – Modrá; hospodářský dvůr v Rymicích a Ploština) přibyl ještě jeden – vybudování nových expozic v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž schválilo investiční záměr Zlínského kraje, který bude realizován v krajské příspěvkové organizaci – Muzeu regionu Valašsko.

„Na modernizaci výstavních prostor Zámku Kinských jsme získali dotaci téměř 73 milionů korun, což je pokračování úspěšného tažení Zlínského kraje na využití finančních zdrojů Evropské unie k významnému zvýšení kvality našich muzeí. Zlínský kraj uspěl v krátké době se čtyřmi mimořádně náročnými projekty a blížíme se téměř k půl miliardě korun na realizaci záměrů, které byly dlouho plánovány, ale nedařilo se zajistit peníze na jejich uskutečnění. Mám obrovskou radost z toho, že se to konečně podařilo. Uspěli jsme díky precizní připravenosti našich projektů a nyní se můžeme pustit do radikální modernizace zastaralých objektů a vybudovat nové moderní výstavní prostory odpovídající požadavkům 21. století," řekl radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

Stávající provoz zámku Kinských je z hlediska ochrany sbírkových předmětů nevyhovující a v jeho části dochází kvůli nadměrné vlhkosti zdiva k ohrožení uložených sbírkových předmětů.

„Díky investičnímu záměru, který můžeme s evropskou dotací realizovat, dojde k odstranění vlhkosti zdiva a k zajištění dobrého stavebně technického stavu budovy a zároveň k vytvoření nových depozitářů a expozic s bezbariérovým přístupem," dodal radní Miroslav Kašný.

Celková alokace ve výzvě Muzea II, do které byly projekty podávány, je 1.058 mil. Kč.

Zpracovala: Helena Mráčková

7. 9. 2018