Zlínský kraj se připojí ke kampani, která má za cíl zvýšit povědomí lidí o autismu

  1.4.2021
Zlínský kraj se připojí ke kampani, která má za cíl zvýšit povědomí lidí o autismu

Vchod do Baťova mrakodrapu, sídla Zlínského kraje, se 2. dubna večer rozzáří modře. Kraj se tím připojí ke kampani na podporu lidí s poruchami autistického spektra nazvané „Česko svítí modře“. Její letošní ročník je tematicky zaměřen na to, jak správně přistupovat k těmto lidem v současném těžkém a frustrujícím období pandemie.

ZLÍNSKÝ KRAJ – Do modré barvy se v pátek 2. dubna večer ponoří vchod do Baťova mrakodrapu směrem ze třídy Tomáše Bati. Zlínský kraj, který má v budově své sídlo, se tak připojí k celostátní kampani nazvané „Česko svítí modře", jejímž cílem je zvýšení povědomí společnosti o podstatě autismu a života s ním. 

Kampaň „Česko svítí modře“ obvykle trvá celý duben. Začíná právě 2. dubnem, který OSN vyhlásila v roce 2007 jako Světový den zvýšení povědomí o autismu (WAAD).

Lidé s autismem a jejich blízcí se snaží být v rámci svých možností a schopností platnou součástí společnosti i v tomto pro všechny těžkém a frustrujícím  období. Opatření přijatá vládou ČR k omezení šíření koronaviru, jako například uzavření škol, omezení pohybu na veřejnosti, nošení ochranných pomůcek, omezování provozu sociálních služeb aj., přinášejí do jejich životů zásadní a okamžité změny, na které se však z důvodu svého stavu nejsou vždy schopni hned na 100 % adaptovat.

Aktuálně se lidé s autismem stávají terčem útoků na veřejnosti i přes to, že se také na ně vztahuje výjimka stran povinnosti používat předepsané ochranné prostředky (respirátor/chirurgická rouška). Přinucení jejich použití může mít u nich za následek závažné zdravotní a psychické následky v podobě regresu, vyvolání epileptického záchvatu, paniky aj. Právě prostřednictvím kampaně je možné společně i tento stav narovnat.

Letošní, již VIII. ročník kampaně, je tematicky zaměřen na Průkaz osoby s PAS (poruchami autistického spektra) a Komunikační soubor, jako prostředků k zajištění odpovídajícího přístupu k lidem na spektru autismu v době pandemie COVID i mimo ni. Materiály vznikly s cílem změnit přístup odborné veřejnosti a profesí, které v rámci své práce přicházejí do styku s lidmi s PAS a jejich rodinami či doprovodem. Aktuálně jsou to složky záchranného systému, zdravotníci, úředníci, policie atd.

Více k těmto dokumentům lze najít na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví: https://www.mzcr.cz/komunikacni-soubor-pro-osoby-s-poruchou-autistickeho-spektra/ a dále také v přílohách této zprávy. Právě Průkaz osoby s PAS je nyní důležitým prostředkem k prokázání oprávnění lidí na spektru autismu využít výše uvedené výjimky z povinnosti nosit respirátor/roušku.

Zpracoval: Jan Vandík

1. 4. 2021

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

 

csm2021.jpg
vzor-pas.jpg
qr-kod-mz.jpg

Dokumenty ke stažení

.pdf KS---Klic-pro-komunikaci-s-osobami-s-autismem 395,94 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí, středa 8:00 - 17:00
všechna pracoviště vč. podatelny

  • úterý, čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
podatelna krajského úřadu
(ostatní pracoviště pouze po objednání)
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap