Zlínský kraj pracuje na ePortálu. Díky němu už lidé nebudou muset na úřad

29.6.2022
Zlínský kraj pracuje na ePortálu. Díky němu už lidé nebudou muset na úřad

ZLÍNSKÝ KRAJ – Žádost o dotaci, umístění do domova pro seniory, přerušení studia nebo vyřízení státního občanství by si už brzy mohli obyvatelé Zlínského kraje vyřídit na dálku, bez nutnosti návštěvy krajského úřadu či jednotlivých organizací. Vyřídit si dokumenty online budou moci lidé, obce a firmy prostřednictvím ePortálu Zlínského kraje, na kterém nyní intenzivně pracuje Odbor informačních a komunikačních technologií.

„Jsme ve fází analýz, sbíráme podklady k tomu, abychom byli schopni jasně definovat, co všechno má portál umět. V rámci agendy Krajského úřadu Zlínského kraje a jeho organizací se bavíme zhruba o stovce formulářů, které si půjde vyřídit na dálku z pohodlí domova. Cílem je mít bezpapírový, digitální úřad a jdeme tomu aktivně naproti," vysvětluje radní Jiří Jaroš, zodpovědný za digitalizaci, sport a mládež a dodává: „Některé jiné kraje mají třeba elektronické formuláře, my jsme se rozhodli eportál rozšířit i na naše příspěvkové organizace, kterých je více než 120, teprve pak to totiž dává smysl a lidem opravdu ušetří čas."

Podle něj by ePortál Zlínského kraje mohl vzniknout do dvou let. „Nemůžeme si dovolit podcenit zabezpečení a současně chceme, aby byl systém kvalitní a funkční, tedy aby byl propojený s Portálem občana České republiky či portály ostatních měst a obcí. Po vytvoření studie a zahájení veřejné zakázky, což bude do konce letošního roku, začneme se samotnou tvorbou portálu," dodává Jiří Jaroš.

29. 6. 2022

⬛ Kontakt pro média: