Zlínský kraj pořádá koncert pravoslavného chóru a výstavu ruských ikon

  15.11.2013
Zlínský kraj pořádá koncert pravoslavného chóru a výstavu ruských ikon

VELEHRAD, ZLÍN – Jedinečná kulturní příležitost – koncert pravoslavného Moskevského Synodálního chóru na Velehradě spojený s výstavou ruských ikon symbolicky ve Zlínském kraji zakončí oslavy 1 150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu. Pořadatelem koncertu i výstavy je Zlínský kraj.

„Zlínský kraj se významně podílel na letošních oslavách cyrilometodějského jubilea, proto jsme rádi, že nyní můžeme být díky našim přátelským kontaktům s Generálním konzulátem Ruské federace v Brně pořadateli této mimořádné kulturní události. Vážíme si této příležitosti a věřím, že pro návštěvníky bude výjimečným kulturním i duchovním zážitkem,“ řekl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Pravoslavný Moskevský Synodální Chór vystoupí před publikem baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě ve středu 20. listopadu v 19:00. Jde o duchovní pěvecký sbor, který se v Rusku těší vysokému uměleckému renomé. Vstupné na koncert činí 190 korun a výtěžek Zlínský kraj poskytne k dobročinným účelům. Lístky se prodávají v předprodejích. Návštěvníci si budou moci před koncertem či po jeho skončení prohlédnout i výstavu ikon.

V tentýž den, tedy 20. listopadu ve středu, bude totiž poblíž velehradské baziliky, a sice v kapli Cyrilka instalována jednodenní výstava ruských ikon z výtvarné dílny Natalii Gorkovenko, která v současné době navazuje na starobylou tradici vyšívání obrazů Ježíše Krista, Bohorodičky a výjevů ze života světců. Tato vzácná a časově omezená expozice bude pro širokou veřejnost zdarma k vidění od 11:00 do 22:00. Bude možné ji zhlédnout nezávisle na návštěvě koncertu v bazilice.    

Pravoslavný chórový zpěv i východní ikonografie jsou svědectvím kulturního bohatství křesťanského Východu a právě Velehrad je historicky považován za most mezi východní a západní spiritualitou.

 

Doplňující informace:

Moskevský Synodální sbor je jedním z nejstarších profesionálních sborů v Rusku. Byl založen v Moskvě v roce 1721. V roce 1917, kdy byl obnoven patriarchát, si chór zachoval svůj již historický název. Na Velikonoce v roce 1918 byly Kremelské chrámy uzavřeny, Synodální škola zrušena a sbor přestal existovat. Poválečné roky přinesly určité uvolnění ze strany moci ve vztahu k církevnímu zpěvu. Významnou událostí se stal koncert Patriarchova sboru pod řízením V. S. Komarova, se sólisty Velkého divadla I. S. Kozlovským a N. D. Špillerem, který se uskutečnil 16. června 1948 ve Velkém sálu Moskevské konzervatoře. V roce 1965 provedl Státní akademický ruský sbor SSSR pod vedením A. V. Svešnikova jeden z nejlepších záznamů „Celonočního bdění“ S. V. Rachmaninova. I to byla důležitá událost pro symbolické udržení kontinuity historie sboru. Na jaře roku 2009 se jmenováním děkanem chrámu „Útěchy všech trpících“ metropolity Ilariona (Alfejeva), vznikla idea obnovy sboru kdysi po celé Moskvě tak známého. V den vzpomínky světce Moskevského Petra 3. ledna 2010, po bohoslužbě v Uspenském chrámu, kde zpíval celý sbor, Patriarcha Moskevský a celé Rusi Kirill požehnal obrodě historického jména Moskevského Synodálního chóru jeho církevního kolektivu pod vedením Alexeje Puzakova. Cílem sboru je uchování a rozvoj nejlepších tradic bohoslužebního církevního zpěvu v moskevských chrámech a popularizace tohoto umění v nejširších vrstvách společnosti.

Ikony jsou náboženské obrazy znázorňující Ježíše Krista, Bohorodičku nebo postavy světců a jiné náboženské motivy. Mají přesný způsob zhotovování vázaný přísnými pravidly, do jejichž tajů je zasvěceno jen málo jedinců. Zvláštní technika vyšívání ikon, která bude představena i prostřednictvím výstavy na Velehradě, měla vždy na Rusi silnou tradici. Při zdobení ikon se kromě hedvábí používaly také zlaté a stříbrné nitě, perly, drahokamy, křišťál apod. Po revoluci v r. 1917 se církevní umění v Rusku nemohlo rozvíjet, mnohé tradice a technologie byly zapomenuty.

Současní autoři nejen navazují na mistrovská díla svých předchůdců, ale také se snaží do tohoto starobylého umění přinést něco nového.

 

Zpracovala: Helena Mráčková

15. 11. 2013

Další informace:
Sýkorová Dvorníková Gabriela           
tisková mluvčí                                               
Krajský úřad Zlínského kraje                           
577 043 190, 731 555 161                                

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny (včetně podatelny)

  • Pondělí 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Úterý ---
  • Středa 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Čtvrtek ---
  • Pátek ---
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap