Zlínský kraj pokračuje v osvědčeném programu podpory řemesel

26.11.2021
Zlínský kraj pokračuje v osvědčeném programu podpory řemesel

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajští radní schválili poskytnutí finančního příspěvku středním školám na podporu řemesel.

„Nyní jsme schválili příspěvek ve výši 2 076 300 korun středním školám na základě jejich žádostí, a to na období září až prosinec 2021 po vyúčtování přeplatků či nedoplatků za pololetí leden až červen 2021. Celkem bylo Zastupitelstvem Zlínského kraje pro rok 2021 na podporu řemesel schváleno poskytnutí 4 600 000 korun. Po celkové finanční bilanci je zřejmé, že 600 000 korun z této původně vyčleněné částky zůstalo nevyčerpáno,“ sdělila radní pro školství Zuzana Fišerová se zdůvodněním: „Vyplácení příspěvků se váže na to, jak žáci plní své školní povinnosti a jaké mají vzdělávací výsledky. Program podpory řemesel má motivovat ke skutečnému zájmu o zvolený obor a k jeho zdárnému zvládnutí podle nastavených pravidel,“ dodala radní Zuzana Fišerová.

Skutečná čerpaná částka, kterou Zlínský kraj školám k tomuto účelu poskytuje, tedy závisí jak na celkovém počtu žáků v podporovaných oborech (a ten se v průběhu roku mění, protože někdo například studium ukončí), ale závisí také na postoji ze strany žáků, což je rovněž proměnlivý parametr.

„Pokud jsou žáci poctiví, řádně docházejí do výuky a mají pěkné výsledky s vyznamenáním, můžou si během tříleté doby studia přilepšit o částku 13 a půl tisíc korun, což je k výučnímu listu určitě dobrý bonus,“ řekla krajská radní Zuzana Fišerová.

Zlínský kraj je vůbec prvním krajem v České republice, který v roce 2007 zavedl finanční motivační systém „Podpora řemesel v odborném školství“. Postupně se jím nechaly inspirovat i další regiony.

Podle aktuální statistiky Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje využívá stipendijní podporu 1312 žáků v 17 školách zřizovaných krajem a 72 žáků ve 4 soukromých školách.

Nejvíc žáků se vzdělává v oborech instalatér (265), obráběč kovů (239) a truhlář (213). Nulové zastoupení pak má „výrobce obuvi“, tedy obor, který na Zlínsku kdysi patřil k těm nejtradičnějším.

Více o systému podpory řemesel na portálu zkola.cz zde: https://www.zkola.cz/podpora-remesel-v-odbornem-skolstvi-clanek/

Zpracovala: Helena Mráčková

26. 11. 2021