Zlínský kraj podporuje další přípravu vodního díla Vlachovice

  15.3.2016

Vláda na konci února schválila materiál Ministerstva zemědělství o zmírnění následků sucha a nedostatku vody v příštích desetiletích. Dokument uvádí různé možnosti, jak zadržovat vodu v krajině. Jednou z nich je vybudování vodních nádrží, které zajistí lidem i přírodě vodu v obdobích s výrazným nedostatkem srážek. Právě Vlachovická přehrada na Vláře je jednou z nich. Výrazně by pomohla se zásobováním obyvatel Zlínska a Uherskohradišťska pitnou vodou.

Nádrž za téměř 2 miliardy korun by plnila hned několik významných funkcí. Kromě samotného zásobování pitnou vodou, by ochránila obce při povodních, za sucha by naopak nadlepšovala průtoky pod přehradou. Jako další využití by nádrž nabízela například rekreaci nebo sportovní rybaření.

„Zlínský kraj vítá a podporuje aktivní přístup Povodí Moravy, s. p., který bezprostředně reaguje na následky such v roce 2015. Podle předpokladů se v následujících desetiletích ztenčí zásoby povrchové i podzemí vody. Závislost vodních zdrojů na srážkách a nepříznivá odtoková bilance na území České republiky v kombinaci s četnějšími extrémními výkyvy počasí v posledních letech způsobuje problémy už nyní," řekl náměstek hejtmana Ivan Mařák, zodpovědný za životní prostředí.

Celková spotřeba vody ve Zlínském kraji je 1000 l/s, čemuž odpovídá také současná kapacita vodních zdrojů. Z hlediska dopadů klimatických změn lze však očekávat až 30% pokles její kapacity.

Příprava zatím spočívá ve vypracování odborných studií a investičních záměrů jako podkladů pro další rozhodování, zda je stavba v lokalitě vůbec možná a přínosná. Vodohospodáři s výsledky studie seznámili jak kraj, tak zejména dotčené obce. „Zlínský kraj je připraven podpořit přípravu nových vodních zdrojů na svém území a vodní dílo Vlachovice považuje za zcela zásadní pro dlouhodobou udržitelnost bilance vodních zdrojů na území kraje. Další příprava bude muset být nadále doprovázena úzkou komunikací mezi Povodím Moravy, Zlínským krajem, Ministerstvem zemědělství a zejména obcemi v okolí zvažované vodní nádrže," dodal náměstek Ivan Mařák.

15. 3. 2016

Další informace:
Renata Janečková
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.