Zlínský kraj podporuje další přípravu vodního díla Vlachovice

15.3.2016

Vláda na konci února schválila materiál Ministerstva zemědělství o zmírnění následků sucha a nedostatku vody v příštích desetiletích. Dokument uvádí různé možnosti, jak zadržovat vodu v krajině. Jednou z nich je vybudování vodních nádrží, které zajistí lidem i přírodě vodu v obdobích s výrazným nedostatkem srážek. Právě Vlachovická přehrada na Vláře je jednou z nich. Výrazně by pomohla se zásobováním obyvatel Zlínska a Uherskohradišťska pitnou vodou.

Nádrž za téměř 2 miliardy korun by plnila hned několik významných funkcí. Kromě samotného zásobování pitnou vodou, by ochránila obce při povodních, za sucha by naopak nadlepšovala průtoky pod přehradou. Jako další využití by nádrž nabízela například rekreaci nebo sportovní rybaření.

„Zlínský kraj vítá a podporuje aktivní přístup Povodí Moravy, s. p., který bezprostředně reaguje na následky such v roce 2015. Podle předpokladů se v následujících desetiletích ztenčí zásoby povrchové i podzemí vody. Závislost vodních zdrojů na srážkách a nepříznivá odtoková bilance na území České republiky v kombinaci s četnějšími extrémními výkyvy počasí v posledních letech způsobuje problémy už nyní," řekl náměstek hejtmana Ivan Mařák, zodpovědný za životní prostředí.

Celková spotřeba vody ve Zlínském kraji je 1000 l/s, čemuž odpovídá také současná kapacita vodních zdrojů. Z hlediska dopadů klimatických změn lze však očekávat až 30% pokles její kapacity.

Příprava zatím spočívá ve vypracování odborných studií a investičních záměrů jako podkladů pro další rozhodování, zda je stavba v lokalitě vůbec možná a přínosná. Vodohospodáři s výsledky studie seznámili jak kraj, tak zejména dotčené obce. „Zlínský kraj je připraven podpořit přípravu nových vodních zdrojů na svém území a vodní dílo Vlachovice považuje za zcela zásadní pro dlouhodobou udržitelnost bilance vodních zdrojů na území kraje. Další příprava bude muset být nadále doprovázena úzkou komunikací mezi Povodím Moravy, Zlínským krajem, Ministerstvem zemědělství a zejména obcemi v okolí zvažované vodní nádrže," dodal náměstek Ivan Mařák.

15. 3. 2016

Renata Janečková
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

• podatelna@kr-zlinsky.cz

Odkazy

Právní poradna - linka 199  |  Bezkorupce ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje zlk.neziskovka.cz - neziskové organizace ve Zlínském kraji Průmyslová zóna Holešov Jednotné územní plány a územně analytické podklady Inovace - Inovační portál Zlínského kraje Technologické inovační centrum Zlínský kraj - Východní Morava Energetická agentura Poradenská aplikace pro žáky středních a základních škol Program rozvoje obcí – aplikace OBCEPRO Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o.