Zlínský kraj otevře školy jako ostatní kraje České republiky

8.4.2021
Zlínský kraj otevře školy jako ostatní kraje České republiky

Od pondělí 12. dubna se také ve Zlínském kraji otevřou školy a školská zařízení. Dohodlo se na tom vedení kraje spolu se zástupci Krajské hygienické stanice a Ministerstva zdravotnictví. Od pondělí dojde také k částečnému otevření služeb a v plném režimu již bude fungovat veřejná doprava.

ZLÍNSKÝ KRAJ - Vedení Zlínského kraje jednalo se zástupci Krajské hygienické stanice Zlínského kraje a Ministerstva zdravotnictví a ve čtvrtek 8. dubna se dohodlo o zařazení kraje do režimu pro otevření škol ve stejné podobě, jako v ostatních částech České republiky. Školy a školská zařízení se tedy otevřou již v pondělí 12. dubna.

„Projednali jsme případné týdenní odsunutí otevření škol a dalších služeb ve Zlínském kraji. Zvážili jsme vývoj epidemické situace a dospěli k dohodě, kterou podporuje i vedení nemocnic. Chceme otevřít školy a služby v režimu, v jakém se budou od pondělí otevírat i v jiných krajích. Otevření části služeb znamená snížení migrace mezi kraji a pravidelné testování ve školách nám pomůže včas podchytit šíření nákazy ve školských kolektivech,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Ředitelé škol již byli o zahájení výuky od 12. dubna informováni. Kraj ve spolupráci s hasiči zajistil také distribuci antigenních testů do škol tak, aby se mohli žáci a studenti i zaměstnanci pravidelně testovat. „Preventivní antigenní testování bude probíhat dvakrát týdně. Tím zamezíme dalšímu nekontrolovanému šíření nákazy. Jsem ráda, že k otevření škol a školských zařízení dojde. Zajistíme tím možnost vzdělávání dětí, žáků a studentů,“ sdělila radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za oblast školství a kultury.

V době uzavření škol fungovala veřejná doprava v prázdninovém režimu. „Od pondělí 12. dubna bude veřejná doprava fungovat již v plném režimu. V platnosti budou standardní jízdní řády autobusů a vlaků, zaměstnanci škol i žáci se tak bez problémů mohou dostat do škol,“ oznámil náměstek hejtmana Radek Doležel, zodpovědný za oblast dopravy.

„Abychom nemuseli školy a služby v brzké době zase zavírat, budeme muset i nadále dodržovat ochranná opatření. Vir jsme ještě rozhodně neporazili, epidemie nezmizela a zátěž nemocnic je stále vysoká. Kdy budeme moci přistoupit k nějakému dalšímu rozvolnění, je na zodpovědném přístupu každého z nás,“ doplnil hejtman Radim Holiš.

Hygienická stanice Zlínského kraje nově zřídila pro školy speciální krizovou linku: 725 075 168, na kterou se mohou ředitelé a zaměstnanci škol obracet 7 dní v týdnu. K dispozici jim je také speciální
e-mailová adresa: skoly@khszlin.cz. Zde jim budou poskytnuty veškeré potřebné informace pro bezpečný provoz škol a školských zařízení.

Zpracovala: Adéla Čuříková

8. 4. 2021