Zlínský kraj ocenil nejlepší knihovny a knihovníky roku 2014

16.10.2014
Zlínský kraj ocenil nejlepší knihovny a knihovníky roku 2014

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ocenění nejlepších knihoven a knihovníků se uskutečnilo dnes odpoledne v prostorách Baťova mrakodrapu ve Zlíně, kde proběhl slavnostní ceremoniál za přítomnosti radního pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Ladislava Kryštofa, který nad akcí pořádanou Zlínským krajem a Krajskou knihovnou F. Bartoše ve Zlíně převzal záštitu. Pozvání přijaly také osobnosti kulturního a veřejného života, zástupci měst a obcí, kteří posílali své nominace, a řada dalších hostů.

„Smyslem této iniciativy je upozornit na význam knihoven. Ve Zlínském kraji jich pracuje kolem čtyř set. Tyto organizace přispívají nejen k podpoře čtení a kultury, ale také roste jejich význam jako míst pro setkávání a vzdělávání. Věřím, že ocenění nejlepších knihoven a knihovníků Zlínského kraje přispěje k povzbuzení do jejich další činnosti,“ uvedl radní Zlínského kraje Ladislav Kryštof, který také všem, kdo pracují v knihovnictví, nebo organizují tuto soutěž, jménem vedení Zlínského kraje poděkoval.

Ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše, Zdeňka Friedlová, vyjádřila názor, že knihovníci jsou lidé, kteří vykonávají obrovské množství neviditelné mravenčí práce, ta však má pro kulturní život ve městech a obcích nezastupitelný význam. Poděkovala proto Zlínskému kraji, že tuto aktivitu podporuje.

Soutěž byla vyhlášena letos v dubnu a do termínu uzávěrky se sešlo celkem osmnáct nominací. Hodnotily se statistické ukazatele, vzhled knihoven, péče o knihovní fond i mimořádné aktivity.

Titul Knihovna roku 2014 Zlínského kraje získala čtyři zařízení (z každého okresu vždy jedno):  Městská knihovna Hulín (okres Kroměříž), Místní knihovna v Modré (okres Uherské Hradiště), Obecní knihovna Horní Lideč (okres Vsetín) a Městská knihovna ve Slušovicích (okres Zlín).

Kromě těchto organizací byli oceněni také jednotliví knihovníci, a to za svou příkladně kvalitní práci. Letos to byly výhradně ženy: Dita Uhříková z Obecní knihovny Rajnochovice, Zoja Chodůrová z Místní knihovny Babice, Alena Kozubíková z Obecní knihovny Valašská Polanka a Hana Stloukalová z Městské knihovny Josefa Čižmáře Vizovice. Zvláštní ocenění radního pro kulturu Ladislava Kryštofa, a to za dlouhodobou vynikající práci v Obecní knihovně v Malé Bystřici, obdržela Radmila Novosadová.

Zpracovala: Helena Mráčková (s využitím tiskové zprávy Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně)

16. 10. 2014

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje