Zlínský kraj ocení nejlepší knihovny a knihovníky roku 2018, do konce května se přijímají nominace

12.4.2018

ZLÍN - Zlínský kraj a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně i v letošním roce ocení práci veřejných knihoven v regionu. Vyplývá to z informací, které byly prezentovány na dnešním 13. setkání starostů a knihovníků okresu Zlín. Akci uspořádala Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně.

Přítomné starosty a knihovníky přivítal radní Zlínského kraje pro kulturu Miroslav Kašný, který vyzdvihl význam knihoven i jejich podporu ze strany měst a obcí a který zároveň také převzal záštitu nad připravovaným oceněním knihoven a knihovníků v letošním roce.

„Zástupci zřizovatelů a provozovatelů knihoven či odborná veřejnost mohou podávat nominace do 31.května 2018," informoval radní Miroslav Kašný. Slavnostní vyhlášení těch nejlepších proběhne v návaznosti na Týden knihoven na podzim 2018.

Jak uvedla ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Zdeňka Friedlová, komise složená ze zástupců kraje, krajské knihovny a knihoven pověřených výkonem regionálních funkcí vybere čtyři veřejné knihovny (jednu z každého okresu), které získají finanční dar, a dále pak i čtyři osoby – knihovníky, pro něž bude přichystáno zvláštní uznání.

Knihovny budou hodnoceny podle počtu svých uživatelů, výpůjček, uspořádaných kulturních a vzdělávacích akcí, čili podle statistických dat. Ale kromě toho je pro ocenění velmi důležitý i vzhled a vybavení interiérů, péče o knihovní fondy a mimořádná činnost nad rámec běžných povinností.

„Nominační formulář je k dispozici na webu www.kfbz.cz v sekci Pro knihovny," sdělila Jana Tomancová vedoucí Útvaru regionálních služeb knihovnám Zlínského kraje KNFB, která má oceňování knihoven organizačně na starosti. Kontakt: e-mail: tomancova@kfbz.cz, telefon: 573 032 509, 731 519 226.

Zpracovala: Helena Mráčková

12. 4. 2018