Zlínský kraj již může k očkování proti Covid-19 využívat dvě vakcíny

  5.2.2021
Zlínský kraj již může k očkování proti Covid-19 využívat dvě vakcíny

ZLÍN – Zlínský kraj dosud očkoval proti onemocnění Covid-19 vakcínami Comirnaty firem Pfizer a BioNTech, od kterých obdržel celkem 18 720 dávek. Nově může pro očkování využít i látku od společnosti Moderna. První dodávka, doručená do Zlínského kraje 2. února, obsahovala 600 očkovacích dávek.

„Vakcíny Moderna mají jednodušší skladování. Uchovávat se mohou v mrazu od minus 15 do 25 stupňů Celsia, vakcína Comirnaty potřebuje skladování až při teplotě okolo minus 70 stupňů. Manipulace s vakcínou Moderna je tedy méně náročná. Počítáme s jejím využitím i u praktických lékařů, které chceme do očkování zapojit, jakmile budeme mít této vakcíny dostatek. Očkovat chce ve svých ordinacích zatím 249 praktických lékařů, kteří si dělají seznamy zájemců o očkování z řad svých pacientů a k dnešnímu dni mají na těch seznamech již 12 351 osob. V úterý 9. února by do Zlínského kraje měly dorazit také první dávky vakcíny společnosti AstraZeneca. Přesnější údaje k této dodávce zatím nemáme,“ informoval hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Z dosud dodaných vakcín bylo ve Zlínském kraji k 3. únoru vyočkováno celkem 13 945 dávek. V pobytových sociálních službách bylo naočkováno 4 078 osob, dále bylo očkováno 5 934 zdravotníků, 1 489 registrovaných seniorů nad 80 let a 2 444 osob dostalo druhou očkovací dávku. „Předpokládáme, že kategorii I.A, do které spadají klienti a zaměstnanci pobytových sociálních služeb, zdravotníci a senioři nad 80 let, bychom mohli doočkovat do konce března. Posunout se to může zpožděním dodávek vakcín. Datum otevření kategorie 1.B stát zatím nestanovil. Jakmile budeme vědět něco bližšího, předáme informace veřejnosti,“ doplnil hejtman Radim Holiš.  

Průběhem očkování se zabýval také Krizový štáb Zlínského kraje, jehož členové projednali plán očkování na další týden. „V příštích dnech chceme doočkovat zájemce o očkování v pobytových sociálních službách. Dál mapujeme také zájem o očkování mezi seniory v Domovech s pečovatelskou službou. Tam se k očkování přihlásilo zatím 1 628 osob. Jejich očkování bude probíhat po domluvě s očkovacími místy, která stanoví termín očkování. Těší mě, že se v sociálních službách epidemická situace vyvíjí příznivě. V zařízeních sociálních služeb ve Zlínském kraji klesá počet nakažených mezi klienty i zaměstnanci,“ sdělila statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za oblast sociálních věcí.

Krizový štáb se seznámil také s aktuální situací v nemocnicích. „Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je hospitalizováno celkem 235 pacientů s koronavirem. Situace se mírně zlepšila, za což bych ráda poděkovala těm, kteří dodržují mimořádná opatření. Stav v nemocnicích ovšem i nadále znemožňuje obnovení plánované péče, zátěž systému intenzivní péče je velmi vysoká. Musíme si uvědomit, že ještě nejsme z nejhoršího venku a stále je potřeba pravidla dodržovat. Pandemie tady pořád je a zastavit ji můžeme společně omezením sociálních kontaktů a dodržováním pravidla 3R - ruce, roušky, rozestupy. Prosím všechny, aby to ještě vydrželi. I s ohledem na britskou mutaci koronaviru, která už se vyskytuje v okolních krajích a je mnohem nakažlivější,“ řekla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Ve Zlínském kraji i nadále pokračuje antigenní testování, které je pro všechny zájemce zdarma. Zdravotní pojišťovna hradí každému zájemci jeden test za 3 dny. Antigenní testování v kraji provádí tato odběrová místa:
Krajská nemocnice T. Bati – https://www.kntb.cz/odberove-misto
Kroměřížská nemocnice - https://reservatic.com/public_services/kromerizska-nemocnice-a-s-odbery-covid-19?place_id=2368
Vsetínská nemocnice - https://nemocnice-vs.cz/pracoviste/oddeleni/ambulantni-oddeleni/odberove-centrum-covid-19/testy-pro-pedagogy/

Uherskohradišťská nemocnice – https://ambulance.nemuh.cz/pacient/login?0
Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí - https://www.agellab.cz//
Městská poliklinika Otrokovice – https://www.vaselaboratore.cz/
IFCOR Uherské Hradiště - https://www.ifcor.cz/obj/lis/vybermetodu.asp
Vaše laboratoře s.r.o. Zlín – https://www.vaselaboratore.cz/

 

5. 2. 2021

Další informace:
Adéla Čuříková
Oddělení komunikace a vztahů s veřejností 
577 043 192, 731 555 213
adela.curikova@kr-zlinsky.cz

 

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny (včetně podatelny)

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap