Zlínský kraj investuje do obnovy a rozvoje Kroměřížska

17.8.2020
Zlínský kraj investuje do obnovy a rozvoje Kroměřížska

ZLÍNSKÝ KRAJ – V rozsáhlých investicích do obnovy a rozvoje kroměřížského regionu pokračuje také v letošním roce Zlínský kraj. V současné době probíhá v příspěvkových organizacích, které Zlínský kraj v tomto regionu zřizuje, 16 stavebních projektů v celkové hodnotě 272 milionů korun. Tyto prostředky jsou určeny na rekonstrukci budov či novou výstavbu ve školských zařízeních, významné částky však kraj směřuje také do zdravotnictví a kultury. Mezi největší připravované investiční akce na Kroměřížsku patří modernizace Kroměřížské nemocnice za 1 miliardu korun, která se bude realizovat do 4 let.

„Kraj se jako dobrý hospodář musí a chce starat o svůj majetek. Zároveň je naším cílem investicemi podporovat ekonomiku regionu, a to i v této nejisté době. Vždy se snažíme o spolupráci s regionálními společnostmi, proto vítáme, že všechny letošní akce na Kroměřížsku, až na jedinou, realizujeme ve spolupráci s dodavateli, kteří sídlí v našem kraji,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, odpovědný za oblast investic.

Největší investiční akcí v okrese Kroměříž je záchrana kulturní památky – hospodářského dvora v Rymicích, za téměř 130 milionů korun. Po dokončení stavebních prací zde vznikne expozice, která návštěvníkům přiblíží venkovský život našich předků. Na financování tohoto projektu zajistil kraj významnou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie.

Stavební ruch se letos nevyhnul ani samotnému centru Kroměříže, kde kraj pro svou příspěvkovou organizaci Muzeum Kroměřížska za 47 milionů korun opravuje hlavní budovu a v ní umístěné expozice.

Další velmi významnou rekonstrukcí prochází Základní škola a Mateřská škole Kroměříž, F. Vančury, kde probíhá kompletní rekonstrukce za 36 milionů korun.

V Kroměřížské nemocnici se v současné době realizují akce za 9,1 milionu korun. Za tyto peníze se opravuje nevyhovující komunikace v areálu, vzduchotechnika na gastrologii a mění se dorozumívací zařízení na plicním oddělení.

Jak hejtman Jiří Čunek ujistil, bude Zlínský kraj na Kroměřížsku investovat i v následujících letech: „V krajském rozpočtu máme mimo jiné rezervovány finanční prostředky na další významné školské projekty, např. Střední škola mlékárenská se dočká zateplení a rekonstrukce fasády a na Střední škole hotelové a služeb bude rekonstruován hojně využívaný společenský sál na Pavlákově ulici.“

„Nadále pokračujeme v přípravě dalších potřebných akcí – vytvořili jsme zásobník projektů, které hodláme postupně realizovat, jakmile se na ně podaří získat finanční krytí, a to buď z vlastních, nebo dotačních prostředků“ doplnil Libor Pecháček, vedoucí odboru investic Krajského úřadu Zlínského kraje.

17. 8. 2020

Zpracoval: Jan Vandík