Zlínský kraj investoval do zateplení Střední průmyslové školy polytechnické

21.10.2015
Zlínský kraj investoval do zateplení Střední průmyslové školy polytechnické

ZLÍN – Slavnostní otevření dvou nově zateplených budov Střední průmyslové školy polytechnické – Centra odborné přípravy ve Zlíně, konkrétně hlavní budovy a internátu, se uskutečnilo za účasti hejtmana a dalších čestných hostů v prostorách této školy, příspěvkové organizace Zlínského kraje.

Stavební práce probíhaly od března do srpna tohoto roku. Zateplení objektů představuje investiční akcí v objemu téměř 80 milionů (přes 36 milionů činila dotace z Operačního programu životní prostředí, 38 milionů byla dotace Zlínského kraje, přes dva miliony šly ze státního rozpočtu). Zároveň byla v hlavním objektu, kde probíhá výuka, provedena i kompletní rekonstrukce elektroinstalace, což si vyžádalo dalších 15,5 milionů korun z rozpočtu kraje.

„Zlínský kraj svůj majetek postupně těmito a podobnými investicemi jako správný hospodář zhodnocuje a zároveň tak dochází k významné úspoře energií. Tuto investiční akci bylo třeba realizovat vzhledem k havarijnímu stavu budov a jejich vysoké energetické náročnosti. Díky rekonstrukci dojde k úspoře nákladů na energie v roce 2015 ve výši  250 tisíc korun a od roku 2016 a v letech následujících bude úspora činit okolo 750 tisíc korun ročně,“ řekl hejtman Stanislav Mišák.

Vzhledem k tomu, že oba objekty se nacházejí v památkově nejvýznamnějším prostoru zlínské baťovské architektury – na náměstí T. G. Masaryka, musely být zatepleny specifickým postupem zevnitř.

„Stavební práce běžely za plného školního provozu – v době vrcholícího školního roku, kdy se konají učňovské a maturitní zkoušky, takže to bylo docela komplikované. Ale jsme rádi, že se současně mohla provést i kompletní rekonstrukce elektroinstalace, což jsme pociťovali jako nutnost. Značná část výuky běží prostřednictvím počítačů, a tím jak byla stará síť přetěžována, často docházelo k výpadkům elektrické energie,“ řekl ředitel školy Jiří Charvát.

Zpracovala: Helena Mráčková

21. 10. 2015

Renata Škrobálková
Krajský úřad Zlínského kraje