Zlínský kraj hodnotí Lidovou stavbu roku

  25.6.2021
Zlínský kraj hodnotí Lidovou stavbu roku

ZLÍNSKÝ KRAJ – V úterý 22. června se uskutečnilo výjezdní zasedání hodnotící komise pro udělení uznání Lidová stavba roku Zlínského kraje. Členové odborné komise ve složení Zuzana Fišerová, radní Zlínského kraje, Olga Floriánová, etnografka a místostarostka města Strážnice, Jan Káčer, etnograf Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Jaroslav Novosad specialista na lidové stavitelství z Národního památkového ústavu, a Alena Pospíšilová, vedoucí oddělení památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje, navštívili celkem 5 objektů lidového stavitelství, které byly navrženy na udělení uznání v letošním roce.

„Všechny nominované stavby v letošním roce by si zasloužily ocenění. Smyslem obnov památek lidové stavitelství je nejen dostat tuto ohroženou skupinu památek do dobré stavební kondice, ale zejména vrátit do nich život. A to se zde podařilo. Rozhodování bude letos velmi těžké,“ uvedla radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová, která je předsedkyní komise.

Komisaři navštívili usedlost v Karolince - Raťkov (rodový shluk Orságů – chalupy pod šenkem), která od roku 2015 procházela postupnou obnovou. V průběhu let tak byl obnoven nejen obytný dům, ale i výminek s komorou a ovčínem.  Usedlost tak může sloužit k trvalému či příležitostnému bydlení. V letech 2018-2019 prošla obnovou roubenka č.p. 4 v Návojné. Místní i přespolní mají možnost využít prohlídek s výkladem o bohaté historii Závrší  anebo se zúčastnit různých společenských akcí a přitom ochutnat domácí chleba pečený v peci.

V Šumicích byly nominovány dvě stavby – Hasoňova chalupa č.p. 102, která slouží nejen jako muzeum, ale poskytuje také zázemí spolkům působícím v obci,  a dále Pipalův mlýn s intaktně dochovanou veškerou mlynářskou technologií od transmise v suterénu, přes výtahy zrna pásovými lopatkovými dopravníky do podkroví, funkční rozvod k jednotlivým mlýnským stolicím i kompletní zařízení k expedici hotové mouky. Obnovou v letech 2018-2019 prošla také vinohradnická búda. Objekt je nadále využíván k zemědělským účelům, jen místo vína zde najdete uskladněné ovoce a výrobu moštu či cideru.  

Uznání Lidová stavba roku je udělována Zlínským krajem již od roku 2008. Cílem tohoto projektu je podpořit vlastníky ochotné přičinit se o záchranu a využití památek lidového stavitelství. Díky pozitivnímu přístupu zástupců obcí a díky úsilí soukromých majitelů objektů bylo od roku 2008 docíleno při obnově kulturního dědictví ve Zlínském kraji mimořádných výsledků. Právě takové počiny jsou hodnoceny v rámci projektu za příkladnou obnovu stavby lidové architektury ve Zlínském kraji „Lidová stavba roku“ a mohou sloužit jako příklad vlastníkům obdobných staveb lidového stavitelství.

Slavnostní vyhlášení vítěze se uskuteční v listopadu 2021, přičemž majitel vítězné stavby kromě uznání obdrží i finanční odměnu ve výši 50 tisíc korun.  Tato odměna je jak motivační pobídkou, tak i možností uhradit část nákladů spojených se stavebními pracemi.

 

Oddělení památkové péče
Odbor kultury a památkové péče
Krajský úřad Zlínského kraje

25. 6. 2021

 

 

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

 

 

 

img-5984-ok-foto-jiri-balat.jpg
img-5998-foto-jiri-balat.jpg
img-6006-foto-jiri-balat.jpg
img-6007-foto-jiri-balat.jpg
img-6029-foto-jiri-balat.jpg
img-6066-foto-jiri-balat.jpg
img-6094-foto-jiri-balat.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap