Zlínský kraj chce podpořit rozvoj cyklistické infrastruktury

2.7.2012
Zlínský kraj chce podpořit rozvoj cyklistické infrastruktury

ZLÍN - Každodenní pohled do ulic českých měst dokazuje, že čím dál více lidí vnímá kolo jako levný, zdravý a rychlý dopravní prostředek. Na národní úrovni vzniká dokument, který podstatně ovlivní politiku cyklodopravy na několik let. Ten ale nebude možné realizovat bez participace měst a krajů, a proto začala série krajských seminářů, jejichž cílem je představit základní myšlenky nové Cyklostrategie. Jeden z prvních se uskutečnil ve Zlíně v pátek 29. červnapod názvem „Nové trendy v cyklistické dopravě a cykloturistice.“

Nejrůznější studie opakovaně prokázaly, že 50 procent cest ve městech je kratších než 5 km. Na tuto vzdálenost je kolo obvykle rychlejší než automobil, jízda na něm je navíc zdravá a příjemná. Pro větší rozšíření jízdního kola je však třeba připravit cyklistům ve městech vhodné podmínky. „Podpora cyklodopravy nemůže být vnímána jako stavění nové infrastruktury pro pár nadšenců, které baví jezdit na kole. Je to jeden z nástrojů, jak řešit celkovou dopravní situaci v dnes již přeplněných městech,“ říká Jaroslav Martinek, národní cyklokoordinátor z Centra dopravního výzkumu.

„Všechna česká města řeší v současné době zhruba stejné problémy, včetně realizace cyklistické dopravy. Zodpovědnost za její rozvoj sice leží na jejich bedrech, ale jsou zde určité problémy, které musíme řešit společně, ať již změna legislativy, otázky financování anebo tvorby územních plánů. Proto chci iniciovat myšlenku podpisu memoranda krajských radních pro dopravu na podporu nově vznikající Cyklostrategie,“ řekl náměstek hejtmana Zlínského kraje Jaroslav Drozd.

V programu semináře také zazněly příspěvky představitelů tří měst - Zlína, Uherského Hradiště a Otrokovic - kteří podepsali Uherskohradišťskou chartu. Jejím podpisem se města zavázala ke konkrétním opatřením, které souvisejí s podporou cyklodopravy, v první řadě jde o zřízení místa cyklokoordinátora. Ze Zlínského kraje se k dané myšlence připojila kromě výše uvedených měst také Napajedla, Kunovice a Valašské Klobouky.

Podrobnosti o dokumentu a signatářských městech jsou k dispozici na www.cyklostrategie.cz.

Zpracoval: Koordinátor rozvoje cyklistické dopravy

2. 7. 2012