Zlínský kraj bude s Arcibiskupstvím olomouckým a městem Kroměříž spolupracovat při správě kroměřížské Podzámecké zahrady

8.7.2020

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ke vzájemné spolupráci při péči o Podzámeckou zahradu v Kroměříži se dnes podpisem memoranda zavázaly Arcibiskupství olomoucké, Zlínský kraj a město Kroměříž. Memorandum o spolupráci podepsali v prostorách kroměřížského Arcibiskupského zámku olomoucký arcibiskup Jan Graubner, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a starosta města Kroměříže Jaroslav Němec. Memorandum má být vyjádřením dobré vůle při rozvoji turistického ruchu v regionu a v zájmu řádné péče o památku, která je díky své kompozici i zahradnímu umění zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Konkrétní rozsah spolupráce bude předmětem dalších jednání.

„Podzámecká zahrada v Kroměříži je velmi významnou památkou Zlínského kraje a je naším zájmem s jejím vlastníkem, Arcibiskupstvím olomouckým, dobře spolupracovat, aby se zahradu dařilo udržovat i dále rozvíjet a ona tak zůstala chloubou našeho kraje. Je přitom jasné, že péče o zahradu, včetně například prořezávání stromů kvůli bezpečnosti návštěvníků, je velká odpovědnost, která navíc stojí nemalé peníze. Tyto náklady nelze nechat pouze na vlastníkovi, ale musí se na nich podílet i veřejná správa, tedy kraj i město, aby to bylo spravedlivé. Zahrada totiž není jen cílem turistů, ale hojně ji využívají i samotní občané Kroměříže a širokého okolí, a slouží tedy veřejnému zájmu. Proto jsme přistoupili k podpisu tohoto memoranda,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

„Dnešní podpis memoranda je dobrým základem pro další spolupráci. Našim společným zájmem je, aby Podzámecká zahrada nadále sloužila veřejnosti, a to jak turistům, tak zdejším občanům. Budeme se tedy dále domlouvat na konkrétních krocích, které k tomu povedou,“ řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Podpisu memoranda byl přítomen také radní Zlínského kraje pro oblast kultury, památkové péče, církví, mládeže a sportu Miroslav Kašný, který uvedl: „V podepsané dohodě vidím velký potenciál i pro rozvoj Muzea Kroměřížska, které zřizuje Zlínský kraj.“

Podzámecká zahrada zdobí Kroměříž už půl tisíciletí. Původně zásobní zámecká zahrada, později přetvořená do barokního skvostu o rozloze 64 hektarů, má vedle turistického ruchu obrovský význam také pro životní prostředí, klima ve městě i odpočinek jeho obyvatel. Je doslova životodárnou oázou města. Značnou měrou pomáhá v letních měsících zamezit přehřívání města a jeho obyvatelům poskytuje ze svých studen pitnou vodu. Díky zahradnické péči také zachovává biodiverzitu rostlin, hmyzu i živočichů.

Do loňského roku správu zahrady financoval stát, od letoška celou údržbu parku hradí pouze majitel, tedy Arcibiskupství olomoucké. Náklady na údržbu a zajištění provozní bezpečnosti zahrady přitom vycházejí přibližně na 15 milionů korun ročně. Arcibiskupství nechalo letos odbahnit a zrekonstruovat rybníky i vodoteče v zahradě. Další projekty revitalizace zámku i zahrady se připravují. Nově se chystá nabídka zajímavých služeb, mezi které budou patřit například pikniky, zahradní slavnosti, projížďky na lodičkách nebo kulturní a sportovní programy.

8. 7. 2020

Zpracoval: Jan Vandík

Adéla Kousalová
577 043 190, 606 369 686