Zlínský kraj bojuje proti podvodům na seniorech

9.4.2015

Zlínský kraj – Ministerstvo vnitra ČR schválilo Zlínskému kraji dotaci ve výši 398 tis. Kč na projekt s názvem Senioři a jejich bezpečí. Jeho cílem je pravidelně a aktuálně poskytovat seniorům informace o nežádoucích jevech, kde se mohou právě oni stát oběťmi. Ministerstvo částku uvolnilo z Programu prevence kriminality na rok 2015.

Zlínský kraj patří k regionům s nejvyšším indexem stáří, tedy podílem seniorů na počet obyvatel. Navíc populace obecně rychle stárne napříč celou republikou a seniorů přibývá. Z krajských policejních statistik vyplývá, že právě oni patří do skupiny, kterou pachatelé trestné činnosti stále a často zneužívají. A tato čísla neklesají.

„Cílem projektu je informovat nejen seniory ale i ostatní veřejnost o tom, jaké nekalé praktiky hrozí starším lidem ze strany nejrůznějších podvodníků a pomoci jim se v těchto možných nebezpečích orientovat a předcházet jim,“ řekla Taťána Valentová Nersesjan, radní Zlínského kraje odpovědná za sociální oblast.

Projekt se uskuteční od května do listopadu letošního roku. Jeho součástí bude nejen informační kampaň zaměřená na celou populaci Zlínského kraje, ale také vzdělávací a informační semináře a konference určené pro zástupce seniorských organizací.

Semináře se uskuteční 21. 5. ve Zlíně, 17. 6. ve Vsetíně, 9. 9. v Kroměříži a 20. 10. v Uherském Hradišti. Závěrečná celokrajská konference se uskuteční opět ve Zlíně dne
4. 11. 2015.

Obsah projektu bude doprovázen příběhy, které se skutečně staly, a jejich oběťmi byli právě senioři.

Partnerem projektu je Krajské ředitelství Policie Zlínského kraje. Celkové náklady činí
498 tis. Kč, zbývajících 100 tis. Kč uvolní Zlínský kraj ze svého rozpočtu.

9. 4. 2015

Renata Škrobálková
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161