Zlínská polytechnická průmyslovka má nové dílny i moderní učebnu za více než 55 milionů

31.10.2019

ZLÍN – Nové strojírensko-plastikářské dílny a také moderní učebna mechatroniky a automatizace byly dnes slavnostně otevřeny na Střední průmyslové škole polytechnické – Centru odborné přípravy Zlín. Investorem obou akcí, které dohromady přišly na více než 55 milionů korun, byl Zlínský kraj, jenž je zřizovatelem školy.

„Být myšlenkově před průmyslem – to je cíl, který bychom v našem odborném školství měli mít a který, i když je velmi náročný, není nedosažitelný. Dobří ředitelé a učitelé se snaží o to, abychom s průmyslovými podniky mluvili, měli kontakt s praxí, řešili to, co nastane za pár let a byli na to připraveni. Což je nejlepší předpoklad prosperity našeho kraje. Chtěl bych velmi poděkovat všem, kdo se podíleli na obou projektech. Jsem rovněž velmi rád, že zde bude otevřen nový obor Robotika, a věřím, že časem bude mít tento obor přesah i na vysoké školy ve Zlínském kraji," uvedl dnes při slavnostním otevření radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík.

Strojírensko-plastikářské dílny vznikly v nově postavené jednopodlažní přístavbě, propojené vnitřním schodištěm s budovou Domova mládeže 2 (ulice Růmy 4050). Dílny jsou vybaveny moderními stroji pro výuku, konkrétně programovatelnými plastikářskými stroji, počítačovými programovacími stanicemi, robotickými soustavami a prostředky na kontrolu jakosti výroby. Využívány budou pro výuku v oborech Technolog plastikářské výroby, Mechanik seřizovač, Strojní mechanik a Zpracování usní, plastu a pryže.

Škola je jedinou svého druhu ve Zlínském kraji, která se věnuje plastikářským oborům. Doposud však nebyla vybavena zařízením, které by sloužilo k výuce mechatroniky a automatizace. To se nyní změní díky nově vybudované odborné učebně. Ta je mimo jiné vybavena vstřikolisem, jedenácti počítači a tiskárnami. V teoretické části výuky tak budou žáci pod vedením učitele programovat, nastavovat a simulovat plastikářskou technologii na svých počítačích. Budou taktéž umět programovat a seřizovat přímo i stroj samotný. V praktické části výuky budou vytvářet různé drobnější plastikářské výrobky, které vzniknou vstříknutím plastikářské hmoty do formy. Učebnu budou využívat žáci oborů Mechanik seřizovač, Technolog plastikářské výroby, Obráběč kovů, Strojní mechanik, Elektrikář silnoproud, Mechanik elektrotechnik a Zpracování plastů usní a pryže.

Nové dílny i učebna významně přispějí k rozšíření technických znalostí, vědomostí a dovedností žáků školy. To výrazně zvýší možnosti jejich uplatnitelnosti na trhu práce, a to nejen ve strojírenských provozech, ale také ve stále rychleji se rozvíjejícím odvětví plastikářského průmyslu.

Zřízení strojírensko-plastikářských dílen přišlo na 34,511 milionu korun, kraj přitom využil dotaci 24,523 milionu korun z Integrovaného regionálního operačního programu. Celkové náklady na vybudování učebny mechatroniky a automatizace dosáhly 21,160 milionu korun, i zde kraj využil dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, a to ve výši 17,399 milionu korun.

31. 10. 2019

Zpracoval: Jan Vandík