Zlínská nemocnice poděkovala dobrovolníkům, už přes rok mezi ně patří i pes Flábík

25. 11. 2019

Děkujeme. Vážíme si toho, co pro pacienty děláte. Velká slova díků si vyslechli členové Dobrovolnického centra při Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně na setkání s vedením tohoto zdravotnického zařízení. Během tradičního předvánočního bilancování se také rozdávaly dárky, například pomůcky či potřeby pro práci s nemocnými lidmi, nebo na podporu dobrovolnické činnosti. Pořízeny byly díky dotaci z Fondu zdraví statutárního města Zlína.

„Dobrovolnické centrum dělá záslužnou práci. Jeho členové k nám chodí ve svém volném čase, se snahou pomoci pacientům. Na jejich činnost máme velmi hezké ohlasy. Za vše jim děkujeme,“ sdělila během setkání Helena Šmakalová, náměstkyně ošetřovatelské péče ve zlínské nemocnici. „Smyslem našeho posezení bylo také předat si navzájem radost, podělit se o zkušenosti práce v Dobrovolnickém centru,“ doplnila Michaela Schneider, vedoucí Dobrovolnického centra.

Na setkání přišli téměř všichni dobrovolníci, kterých jsou bezmála dvě desítky a pro pacienty vykonávají během celého roku různé činnosti. Canisterapeuti přišli v doprovodu svých psů, se kterými dochází pravidelně na nemocniční oddělení - někteří dokonce dvakrát až čtyřikrát do měsíce. Patří mezi ně také Jaroslava Bernatíková se čtyřletým zlatým retrívrem Flábíkem. K vidění bývají v Centru klinické gerontologie a chodí za lidmi, kteří o setkání s nimi projeví zájem. „Míříme tedy z pokoje do pokoje. Někde zůstaneme chvilku, jinde déle. Pacienti Flábíka hladí, hrají si s ním, svým temperamentem vnáší na oddělení spoustu vzruchu a radosti. Zlatý retrívr je pro tohle jako stvořený. Jde o plemeno, které je z lidí nadšené a věří jim,“ vysvětlila Jaroslava Bernatíková, která se práci pro zlínské Dobrovolnické centrum věnuje se svým psem už více než rok.

Vhodné plemeno je pouze jednou z podmínek, která jsou nutná pro připuštění psa k pacientům. Mezi další patří jeho bezvadný zdravotní stav, výcvik poslušnosti a také úspěšně složené canisterapeutické zkoušky. Zejména během nich se odhalí, jaký má konkrétní pes vztah k lidem, zda je pro kontakt s pacienty vhodný a v jaké míře snese doteky lidí, které ve většině případů vidí poprvé v životě.

Flábík vhodný je. Své nadšení ze společnosti projevoval i na setkání dobrovolníků, které pro něj bylo odměnou. U pacientů ale pracuje, občas těžce, pomoc nemocným lidem stojí psa v některých případech hodně sil a energie. „Stává se, že k některým lidem nechce. Cítí, že jim není dobře… Tahle setkání jsou pro Flábíka někdy velmi náročná a poté potřebuje čas na regeneraci. Také na mě doléhá únava, byť se snažím se zdravotní stavy pacientů, které navštěvujeme, osobně nezabývat. Někdy to ale nejde,“ připustila canisterapeutka, podle které takovéto návštěvy pomáhají člověku k tomu, aby si uvědomil, co v životě je a není důležité.

Program návštěvy si dvojice pečlivě připravuje. Pacienty zve třeba k různým hrám. Během nich například skládají z nastříhaných písmen jméno psa, jindy procvičují jemnou motoriku na víčkách od „petek“ nalepených na karton, kam Flábíkovi vkládají pamlsky a on je dokáže jazykem obratně vybrat. Novinkou je teď skládání obrázků známějších míst Zlínského kraje. „Naši dobrovolníci jsou nápadití. Práci pro pacienty berou jako své poslání a přemýšlí o ní,“ konstatovala Michaela Schneider.

Činnost dobrovolnického centra financuje krajská nemocnice. Vítanou podporou jsou však nejrůznější dotace, například od města Zlína z Fondu zdraví. Radnice podporuje jak centrum jako celek, tak také jednotlivé členy, což je i případ týmu Bernatíková – Flábík. „Tyto peníze využívám na péči o psa, pokryjí mi krmení pro něj na čtyři měsíce. Je to vítaná pomoc, kterou si Flábík za svou práci zaslouží,“ řekla Jaroslava Bernatíková.

ZPRÁVU ZPRACOVAL:

Mgr. Zdeněk Dvořák | PR specialista nemocnic Zlínského kraje

VÍCE INFORMACÍ POSKYTNE:

Bc. Egon Havrlant | tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje

kntb-dobrovolnici.jpg
kntb-dobrovolnici-bernatikova-a-flabik-01.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

ÚŘEDNÍ HODINY ZRUŠENY

Provoz podatelny

  • Pondělí 8:00 - 11:00
  • Středa 8:00 - 11:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap