TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ
Program:
Operační program Rozvoj lidských zdrojů
Priorita:
3.4 - Adaptabilita a podnikání
Opatření:
3.4.2 - Specifické vzdělávání
Název grantového schématu:
Síť environmentálních informačních a poradenských center
Období realizace:
3/2006 - 02/2008
Celkový rozpočet:
13 998 012 Kč
Financování:
EU: 10 123 509 Kč (72%)
Státní rozpočet: 3 374 503 Kč (24%)
Zlínský kraj: 500 000 Kč (4%)
Stručný obsah:
Klíčovými aktivitami projektu je rozvoj sítě středisek environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), vzdělávání nezaměstnaných k tradičním řemeslům, školení k používání ekologických čistících a pracích prostředků, třídění odpadů, vznik 2 pracovních míst na městských úřadech v Uherském Hradišti a Kroměříži, vzdělávání projektantů a investorů k zadávání a realizaci výstavby a rekonstrukce budov s ohledem na jejich energetickou spotřebu a tedy provozní náklady budov, vzdělávání stávajících zaměstnanců 10 středisek poskytujících služby EVVO, šíření příkladů dobré praxe v oblasti obnovitelných zdrojů energie, nízkoenergetického stavění a projektů na podporu úspor energie. Projekt bezprostředně usiluje o posílení aktivit sítě středisek v oblasti environmentálního vzdělávání, jejich rozšíření do tzv. bílých míst, vybudování informačního a poradenského systému a šíření příkladů dobré praxe v rámci této sítě. Současně klade důraz na zvyšování odborné kvalifikace pracovníků NNO (nestátní neziskové organizace) poskytujících EVVO. Nedílnou součástí trvale udržitelného rozvoje je zachování a obnova ekologicky šetrných tradic a způsobů života. Projekt posílí potenciál pro sebezaměstnávání v oblasti tradičních řemesel a přispěje tak k řešení problémů na trhu práce.Dalším cílem projektu je prezentovat konkrétní příklady řešení existujících environmentálních problémů. Projekt má dále ambice zlepšit informovanost nejširší veřejnosti o možnostech efektivního a trvale udržitelného hospodaření s energiemi a rovněž zlepšit motivaci zainteresovaných subjektů k aplikaci ekologicky šetrných technologií.V neposlední řadě si projekt klade za cíl rozšířit využívání ekologicky příznivých výrobků v rámci fungování úřadů, institucí a firem.
Všeobecný cíl:
Hlavním cílem projektu je přiblížit udržitelný rozvoj Zlínského kraje prostřednictvím sítě středisek poskytujících EVVO veřejnosti a získat ji pro aktivní účast při řešení environmentálních problémů.
Specifické cíle:
- Odstranění nízkého povědomí veřejnosti našeho kraje v přístupu k udržitelnému rozvoji, a to u občanů, malých a středních podnikatelů a v rámci veřejné správy. Celkové zvýšení úrovně EVVO ve všech částech Zlínského kraje.
- Podpora vzniku pracovních míst v rámci Zlínského kraje (2 nová pracovní místa, vzdělávací činnost, kurzy tradičních, ekologicky šetrných řemesel atd.).
- Stabilizace sítě středisek EVVO a vyšší profesionalizace a kvalita jejích činností.
- Vznik nového profesionálního subjektu, který bude zajišťovat odborný a informační servis pro celou oblast EVVO ve Zlínském kraji.
- Zvýšení schopnosti partnerů a dalších subjektů EVVO samostatně získávat finanční prostředky a pokračovat v činnostech definovaných projektem i o jeho skončení včetně udržení nově vytvořených pracovních míst.
- Propagace energetických úspor ve stávající i nově budované zástavbě rodinných i bytových domů a šíření příkladů správného využití obnovitelných zdrojů.
- Vzájemný rozvoj informačních toků mezi samosprávou, státní správou, neziskovým a podnikatelským sektorem vedoucí ke naplňování cílů stanovených strategickými dokumenty kraje pomocí rozvoje kvalitního poradenství obyvatelům kraje.
Výstupy projektu:
- Počet podpořených osob –5900 osob
- Počet účastníků kurzů – 1252 osob
- Podpořená pracovní místa – 6 ks
- Podpořené organizace – 8 ks
- Podpořené vzdělávací programy – 16 ks
- Jednorázové vzdělávací a osvětové akce – 109 ks
Partneři projektu:
- Alcedo – Středisko volného času Vsetín organizuje vzdělávací akce, připraví založení krajského servisního střediska pro EVVO a rozvoj a stabilizaci systému EVVO ve Zlínském kraji.
- ZO ČSOP Veronica Brno připravuje cyklus seminářů a exkurzí do míst realizací zajímavých ekologických projektů (Hostětín,aj.).
- ZO ČSOP Kosenka Valašské Klobouky zajišťuje přípravu kurzů tradičních řemesel, včetně vzdělávání školitelů.
- ZO ČSOP 63/01 Centaurea Uherský Brod realizuje osvětovou činnost v oblasti trvale udržitelného rozvoje,ekologicky šetrného hospodaření a používání ekologických výrobků v domácnostech i na úřadech.
- OV ČSOP Vsetín se sídlem ve Valašském Meziříčí realizuje osvětovou činnost v oblasti trvale udržitelného rozvoje na Valašsku.
- Město Kroměříž vytvoří nové místo projektového pracovníka, který bude koordinovat partnerství s NNO a zavádět principy Místních agend 21, principy Zdravého města a šetrné hospodařen do praxe.
- Město Uherské Hradiště vytvoří nové místo projektového pracovníka, který bude koordinovat partnerství s NNO a zavádět principy Místních agend 21 , principy Zdravého města a šetrné hospodařen do praxe.
Aktuální stav:
Projekt byl ukončen. Aktuální informace viz Odkazy.
Odkazy:
Více informací naleznete na stránkách www.zkola.cz v sekci Za školou, odkaz Zelená pro Zlínský kraj
Kontaktní osoba:
Ing. Šárka Koňaříková
577 043 415
sarka.konarikova@kr-zlinsky.cz