Ze Šaštína na Velehrad: adventní putování prověří další značenou česko-slovenskou trasu

4.12.2019

ŠAŠTÍN-STRÁŽE, VELEHRAD – Šaštínská bazilika Panny Marie Sedmibolestné je slovenskou národní svatyní. Velehrad ve Zlínském kraji zase patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Obě místa spojuje nově vyznačená mezinárodní trasa Cyrilometodějské stezky a právě na ni se vydají poutníci.

Putování je naplánováno do čtyř dnů, během nichž skupinka kolem 20 poutníků zdolá 110 km trasu přes novou lávku mezi Kopčany a Mikulčicemi, Skalici, Petrov, Strážnici, Osvětimany či Buchlov. V pátek 6. prosince se k nim v 8 hodin na Slovanském hradišti v Mikulčicích přidá i Jan Pijáček, radní Zlínského kraje pro cestovní ruch a čestný předseda pořádajícího sdružení.

Skupinu povede propagátor poutnictví Petr Hirsch, pro kterého je poutnictví od r. 2010 životním stylem, a který adventní pouť na této trase podnikl již před dvěma lety, tenkrát ještě po neznačené trase: „Na putování po této trase se těším, neb propojuje dvě velmi významná poutní místa a z putování v roce 2017 vzpomínám na milá a přátelská setkání s místními obyvateli obcí, kterými jsme procházeli. Jedná se o jednodušší trasu, která nemá přílišné převýšení a tak je vhodná i pro méně zdatné poutníky, kteří neradi putují po kopcích. Ovšem prosincové podmínky nám mohou připravit nejedno překvapení, v podobě sněhu či namrzlých úseků.“

Putování na trase Šaštín - Velehrad připravilo neziskové sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM) ve spolupráci s partnery Cyrilometodějská stezka – putování prostorem a časem ke kulturním kořenům spolufinancovaným z Fondu malých projektů. Značení trasy zajistili členové Klubu českých turistů a Klubu slovenských turistov.

O systematický rozvoj kulturní stezky se stará neziskové sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, které před 6 lety založili Zlínský kraj a Centrála cestovního ruchu Východní Moravy. Na Moravě bylo v letech 2018-2019 vyznačeno cca 540 km cyrilometodějských tras (Jablunka – Pustevny – Velehrad, Vranov – Velehrad, Žítková – Velehrad, Mikulčice - Velehrad). Díky spolupráci se slovenskými partnery byla prodloužena značená trasa z Žítkové do Skalky nad Váhom u Trenčína o 25 km. Na Slovensku je dále vyznačena také 75 km pěší trasa z hradu Devín na soutoku Moravy a Dunaje přes Bratislavský hrad, poutní místo Marianku, Svätý Jur a Doľany, která byla letos prodlužována v trnavském regionu směrem právě na Šaštín-Stráže, další úseky byly značeny v nitrianském regionu. Postupně se tak Velehrad propojuje s dalšími místy nesoucími cyrilometodějskou nebo velkomoravskou tradici. Značené trasy se již dotýkají hranic Polska, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Kromě toho bylo vytipováno v moravsko-slovenském příhraničí na 50 lokalit vážících se k těmto více než tisíciletým tradicím, které tvoří základ naší kulturní krajiny a společnosti. Síť míst a partnerských institucí Cyrilometodějské stezky postupně roste i v dalších zemích jako je Bulharsko, Severní Makedonie, Srbsko, Chorvatsko či Itálie.

Poutními trasami, ale i dalšími tématy Cyrilometodějské stezky v moravsko-slovenském příhraničí a dalších zemích se zabývala mezinárodní konference a následná valná hromada sdružení EKSCM konané 3.-4. 12. na Velehradě.

2. 12. 2019, více informací: Ing. Martina Janochová, ředitelka sdružení EKSCM, mob. 733 161 674

www.cyril-methodius.eu

www.putujmebezhranic.cz