Zdravotníci v Uherskohradišťské nemocnici trénovali likvidaci plamenů hasicím přístrojem

29. 8. 2019

Naštěstí pouze na zkoušku bojovali na začátku tohoto týdne zdravotníci v areálu Uherskohradišťské nemocnice s ohněm. Rozdíl mezi hašením pomocí práškového a sněhového hasicího přístroje si při praktickém nácviku vyzkoušeli v rámci školení preventivních požárních hlídek. Na likvidaci plamenů odborně dohlíželi profesionální hasiči a bezpečnostní technik nemocnice. Pro většinu z šesti desítek lékařů a sester to bylo vůbec poprvé, kdy hasili skutečné plameny s pomocí hasicího přístroje.

„Mám k ohni velký respekt. Nikdy jsem hasicí přístroj nedržela v ruce a překvapilo mě, jakou má sílu a jak rychle se s ním dají plameny uhasit. Je dobré mít i teoretické znalosti, ale praktický nácvik je v každém případě důležitý," popsala čerstvou zkušenost Šárka Došková, staniční sestra na šestinedělí Porodnicko gynekologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice. Podobně líčila své dojmy také Ivana Ingrová, staniční sestra Plicního oddělení: „Manipulaci s hasicím přístrojem jsem si vyzkoušela úplně poprvé a byla to určitě zajímavá zkušenost. Doufám, že nikdy nebude třeba jej použít v reálné situaci, ale je dobré vědět, jak případně zareagovat," uvedla.

Ani profesionální hasiči se prý s podobnou formou praktického školení často nesetkávají. „Obvyklé je spíše teoretické školení někde v zasedací místnosti, kde účastníkům přehrajeme obrázky a videa. Praktický nácvik se ale určitě do podvědomí zapíše lépe. V reálné situaci, kdy se ještě přidá stres a nervy, pak takto uložené znalosti okamžitě naskočí," podotkl dohlížející profesionální hasič Petr Vašulka z uherskohradišťského územního odboru Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Zaměstnanci Uherskohradišťské nemocnice procvičují krizové situace každoročně. V loňském roce si vyzkoušeli evakuaci figurantů z nově dokončené budovy interního pavilonu po nahlášení bomby, kdy se do cvičení zapojily všechny složky Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje. „Tentokrát jsme zorganizovali jinou formu školení pro naše tříčlenné preventivní požární hlídky, které máme na každém lůžkovém oddělení. Připravili jsme nádobu, ve které jsme míchali hořlavou směs, tu jsme zapálili a každý si sám vyzkoušel, jak plameny uhasit. Zdravotníci byly odvážní a ukázali, že se o pacienty umí postarat nejen po medicínské stránce. Poděkování patří nejen jim, ale i profesionálním hasičům, kteří školení odborně vedli," podotkl Jan Skácal, bezpečnostní technik Uherskohradišťské nemocnice.

uhn-skoleni-hasici-pristroje01.jpg
uhn-skoleni-hasici-pristroje02.jpg
uhn-skoleni-hasici-pristroje03.jpg
uhn-skoleni-hasici-pristroje04.jpg
uhn-skoleni-hasici-pristroje05.jpg
uhn-skoleni-hasici-pristroje06.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap