Zastupitelstvo Zlínského kraje žádá vládu o urychlené odškodnění občanů Vrbětic

  20.4.2021
Zastupitelstvo Zlínského kraje žádá vládu o urychlené odškodnění občanů Vrbětic

Zastupitelé Zlínského kraje se kromě projednání 43 bodů zabývali také případem výbuchů muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích, k nimž došlo na podzim 2014.

ZLÍNSKÝ KRAJ - Přivítáním a slibem nového zastupitele Zdeňka Pánka začalo dubnové zasedání Zastupitelstva Zlínského kraje, které se konalo 19. 4. Starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek jako nastupující náhradník z kandidátní listiny ODS nahradil svého stranického kolegu Jana Hrdého. Ten se totiž stal členem představenstva Uherskohradišťské nemocnice, a proto na svůj zastupitelský mandát rezignoval.

Zastupitelstvo projednalo 43 bodů plus „různé“. Hejtman Radim Holiš přednesl aktuální informace o očkování proti COVID 19 a seznámil své kolegy také s tím, jak kraj komunikuje se starosty obcí s rozšířenou působností poté, co od 12. dubna přestal platit nouzový stav a namísto něho vešel v platnost pandemický zákon. Hejtman zastupitelům vysvětlil, co se tím změnilo: „Veškerá případná omezení jsou již plně v kompetenci Ministerstva zdravotnictví, případně Krajské hygienické stanice. Kraj je nyní spíše v roli moderátora a koordinátora. Jsme rádi, že se nám ve spolupráci s nemocnicemi, krajskou hygienou a dalšími partnery v regionu podařilo sladit postup, abychom mohli otevřít školy a služby. Podle zdravotnických dat se situace v našem kraji mírně zlepšuje a za to chci poděkovat všem lidem, kteří byli v době Velikonoc ukáznění a chovali se zodpovědně. Očkujeme nyní podle věku – v závislosti na tom, jaké věkové kategorie nám nejvíce plní JIPky,“ řekl Radim Holiš. Podle něj se během května a června ve Zlínském kraji očkování rozjede v masivním měřítku.

Zastupitelé ocenili, že Zlínský kraj se nebál jít do rizika a otevřel školy.

Jedním z diskutovaných bodů byl harmonogram rekonstrukce objektů Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Ředitel KNTB Michal Filip informoval o přípravě studie na vybudování centrálního objektu, k němuž se nyní vyjadřují zdravotníci ze zlínské interny, kardiologie a chirurgie s tím, že v příštím roce by se mohlo začít stavět.

Nejvyšší volený orgán Zlínského kraje se také zabýval případem výbuchu muničních skladů ve Vlachovicích-Vrběticích v r. 2014. Dva dny před krajským zastupitelstvem (17.4.2021) totiž premiér ČR společně s ministrem vnitra oznámili na tiskové konferenci v Praze nové skutečnosti týkající se vyšetřování této kauzy. Zastupitelé vyjádřili názor, že je nutné zastat se lidí, kteří kvůli výbuchům přišli o nenahraditelné ztráty. Zastupitelstvo přijalo usnesení, v němž žádá vládu ČR o urychlení a dokončení odškodnění občanů a firem, kteří utrpěli újmu v souvislosti s mimořádnou událostí ve Vrběticích ve dnech 16.10 a 3.12 2014. Zastupitelstvo zároveň uložilo Radě vyhotovit souhrnný materiál ohledně odškodnění občanů ze strany státu a jeho předložení Zastupitelstvu, a dále pak koordinovat komunikaci s postiženými obcemi s cílem dořešit další následky těchto událostí a průběžně o těchto jednáních krajské zastupitele informovat.

 

Zpracovala Helena Mráčková

 

20. 4. 2021

 

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap