Zastupitelstvo podpořilo záměr krajské rady oživit filmový průmysl s přispěním dotací

26.4.2018

ZLÍN – Deseti miliony korun přispěje Zlínský kraj na podporu audiovizuální tvorby v regionu rozdělením dotací na realizaci celkem šesti filmových projektů. Na základě návrhu předloženého Radou Zlínského kraje o tom rozhodlo krajské zastupitelstvo v pondělí 23. dubna.

„Je dobře, že se Zlínský kraj znovu výrazným způsobem vrací na mapu filmového průmyslu a že díky krajským dotacím opět dostanou tvůrčí příležitost lidé v našem regionu," uvedl radní Zlínského krajeMiroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

Kraj vloni v září vyhlásil pobídku na podporu audiovizuální tvorby ve Zlínském kraji s podmínkou, že hrané, animované nebo dokumentární filmy musí být realizovány alespoň zčásti na území regionu. Minimální výše podpory na jeden projekt činí 50 tisíc korun, maximální výše jsou 2 miliony korun.

„Dotace se vztahuje na zvukové, obrazové, trikové a animační práce, ale také na přípravu natáčení, zejména na výběr vhodných lokalit, casting hereckých rolí i na vlastní natáčení v autentických interiérech či v exteriérech, případně v ateliéru," vysvětlil radní Kašný.

Celkem bylo na základě výzvy předloženo 20 žádostí, z nichž 19 prošlo hodnotícím bodovým systémem. Podle přiděleného nejvyššího počtu bodů bylo vybráno šest konkrétních filmů:

Malí velcí detektivové, Úsměvy smutných mužů, Největší dar, Erhart, Smečka, TvMiniUni a Zloděj otázek.

Zpracovala: Helena Mráčková

26. 4. 2018