Zastupitelé schválili dar pro lidi zasažené výbuchem v Koryčanech i odměnu pro poctivého nálezce pokladu

4.11.2021

ZLÍN - V pondělí 1. listopadu se konalo 7. zasedání Zastupitelstva Zlínského kraje, které projednalo 20 navržených bodů plus různé. V úvodu hejtman Radim Holiš pogratuloval všem 12 nově zvoleným poslancům za Zlínský kraj a vyjádřil přání: „Věřím, že společně se senátory vytvoříme v Praze úderné komando, které bude za náš kraj mluvit jednotným jazykem.“

Nejvyšší orgán Zlínského kraje podpořil uvolnění 30 milionů na terénní sociální služby pro seniory a zdravotně postižené – na základě návrhu statutární náměstkyně hejtmana Hany Ančincové.

Zastupitelé také schválili finanční dar 3 miliony korun na pomoc lidem zasaženým výbuchem, k němuž došlo 15. září v Koryčanech. Peníze kraj pošle do fondu, který zřídila kroměřížská Charita a město Koryčany. „Chceme vyjádřit sounáležitost a podporu hasičům, aby věděli, že za nimi stojíme. Dvěma mladým mužům, kteří při zásahu zemřeli, už bohužel život nikdo nevrátí, ale chceme, aby se ta jizva alespoň trochu zahladila. Musíme se postavit za lidi, kteří šli pomáhat,“ řekl hejtman Radim Holiš. Tento návrh byl přijat všemi hlasy a zastupitelé zároveň minutou ticha uctili památku zemřelých hasičů.

Zastupitelé také podpořili návrh radní Zuzany Fišerové poskytnout finanční dar 145 tisíc korun panu Tomáši Melicharovi, který v Hostýnských horách náhodně objevil 74 zlatých mincí. „Vážíme si takto čestného přístupu k ochraně kulturního dědictví, kdy nálezce poklad poctivě odevzdal,“ sdělila radní Fišerová.

V bodě „různé“ informovala statutární náměstkyně Hana Ančincová o kontrole, kterou ukončil krajský úřad u společností DEZA, a.s Valašské Meziříčí a ENERGOAQUA, a.s. Rožnov pod Radhoštěm v souvislosti s ekologickou havárií na řece Bečvě, k níž došlo na podzim 2020.

„Ze závěrů vyplývá, že od r. 2018 byla zjištěna porušení povinností vyplývající z vodního zákona, např. překročení některých limitů závadných látek obsažených ve vypouštěných odpadních vodách, nedodržení počtu povinných laboratorních rozborů a další nedostatky. Kraj uložil provedení náprav,“ konstatovala Hana Ančincová s tím, že krajský úřad ovšem nenahrazuje činnost Policie ČR, ani České inspekce životního prostředí.

Další jednání zastupitelstva se uskuteční 13. prosince, kdy se bude projednávat především krajský rozpočet na rok 2022.

Zpracovala: Helena Mráčková

4. 11. 2021