Zastupitelé potvrdili výstavbu nové nemocnice v Malenovicích

6.5.2020
Zastupitelé potvrdili výstavbu nové nemocnice v Malenovicích

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajští zastupitelé na politický nátlak Ministerstva vnitra, které trvalo na opakování hlasování o nové nemocnici, potvrdili své původní prosincové rozhodnutí. Přestože všechny právní analýzy potvrzují správnost postupu kraje, s tím, že by kraj soudní při s ministerstvem zcela jistě vyhrál, rozhodli se zastupitelé vyhnout se několikaleté soudní tahanici novým rozhodnutím.

V jednotlivých vystoupeních zazněly fámy a účelově zkreslené informace, které mezi veřejností kolují, např. že propočet nákladů na výstavbu nové nemocnice 8 miliard korun je podhodnocený a bude dvakrát větší. Pravda je přitom taková, že studie byla zpracována v reálných maximálních číslech, proto není důvod předpokládat, že cena za stavbu nové nemocnice bude navýšena. „Tyto bludy vycházejí nejen ze strachu a nevědomosti lidí, ale záměrně je vytvářejí politici, kterým je náš úspěch trnem v oku a už nemůžou škodit, protože ztratili důvěru voličů tím, že ve svých veřejných funkcích kradli,“ okomentoval zmíněné nesmysly hejtman Jiří Čunek.

FÁMA: Zdravotníci v nemocnicích se obávají, že nebude na výplaty, když se bude stavět nová nemocnice.

PRAVDA: Novou nemocnici bude stavět kraj ze svých prostředků a žádné peníze ze svých nemocnic nebude používat. Splátku za úvěr na novou nemocnici ve výši cca 222 milionů korun z úvěru 3 miliard bude splácet Zlínský kraj ze svých prostředků, rozpočet kraje pro letošní rok je cca 14,5 miliardy korun a průměrně kraj na investice plánuje bez nemocnice cca 700 milionů korun, tím je jasné, že splátka 222 milionů korun ročně je pro kraj bez problémů zvládnutelná. V nové nemocnici se počítá s vybavením za
1 miliardu korun, které bude hradit KNTB. Tyto prostředky získá z prodeje současného areálu nemocnice, který jako akciová společnost vlastní. Současný odhad ceny areálu činí cca 1,5 miliardy korun, z toho vyplývá, že pro KNTB to nebude provozní zátěž.

FÁMA: V ostatních nemocnicích kraje se zásadně omezí zdravotní péče.

PRAVDA: Není to možné, v ostatních nemocnicích akutní péče musí být zachována, protože nová nemocnice bude mít stejný počet lůžek jako stará a není schopná nahradit ostatní nemocnice. Naopak počet starších lidí, kteří více potřebují akutní péči, bude dle demografické křivky ještě dalších 30 let narůstat. U těchto pacientů bude zvýšený požadavek kladen zejména na neurologii, interní a chirurgické obory, ortopedii či gynekologii. Do těchto nemocnic kraj stále investuje, je téměř dokončená rekonstrukce v Uherskohradišťské nemocnici za cca 1 miliardu korun, ve stejné výši se připravuje projekt v Kroměřížské a Vsetínské nemocnici.

Za primáře KNTB vystoupil na zastupitelstvu primář novorozeneckého oddělení MUDr. Jozef Macko, který zastupitelům potvrdil, že naprostá většina primářů chce novou nemocnici. Zejména v současné době, kdy bojujeme s koronavirovou epidemií, se ukazuje, že by moderní technologie, logistika a na sebe navazující prostory nemocnic významně ulehčily plánování péče o pacienty.

Co bude se současným areálem?

Probíhá zpracování urbanistické studie, kde dvě architektonické kanceláře vybere město Zlín a dvě kraj. V zadání je uvedeno, že prostor bude využit pro krajské i městské sociální služby, o umístění cca čtyř stovek míst pro své potřeby má zájem stát, do zbytku území bude naplánována bytová výstavba. Úkolem zpracovatele studie je navrhnout tento prostor jako novou městskou čtvrť.

6. 5. 2020

Adéla Kousalová
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz