Zastupitelé 144 miliony korun podpořili devět projektů obcí s rozšířenou působností

  30.6.2022
Zastupitelé 144 miliony korun podpořili devět projektů obcí s rozšířenou působností

Finančně pomoci obcím s rozšířenou působností realizovat jejich důležité projekty, na které by jinak složitě sháněly peníze, je smyslem dotační podpory, s níž letos nově přišel Zlínský kraj. Krajští zastupitelé už podpořili prvních devět projektů, a to celkovou sumou 144 milionů korun. Celkem má kraj na tuto podporu vyčleněno 245 milionů korun, další svoje projekty mohou ORP předkládat až do roku 2024.

ZLÍNSKÝ KRAJ – Celkem 9 rozvojových projektů obcí s rozšířenou působností (ORP) podpořili na svém pondělním zasedání krajští zastupitelé. Z Fondu Zlínského kraje mezi ně budou rozděleny dotace v souhrnné výši 144,420 milionu korun. Podpořené projekty jsou zaměřené zejména na obnovu občanské vybavenosti, silniční sítě, infrastruktury pro bydlení nebo veřejných prostranství.

„Náš kraj se vylidňuje a lidé v produktivním věku od nás odcházejí jinam. Tento nepříznivý stav musíme mimo jiné zvrátit většími investicemi do celého území kraje, tedy nejen do menších obcí, ale i do 13 obcí s rozšířenou působností, v nichž žije téměř polovina obyvatel našeho kraje. Proto jsme přišli s touto novou podporou, směřovanou právě do ORP. Mezi starosty je o ni velký zájem, protože jim pomůže realizovat klíčové akce, na něž by v mnoha případech jen velmi těžko získávali potřebné peníze,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Data, která si nechalo vypracovat současné vedení kraje, ukazují, že v letech 2008–2021 podpořil Zlínský kraj dotacemi obce s rozšířenou působností částkou zhruba 350 milionů korun, zatímco v případě ostatních obcí šlo o více než 1 miliardu, tedy třikrát vyšší sumu. „Jde o výrazný nepoměr, zvláště uvážíme-li, že obce s rozšířenou působností poskytují řadu služeb, které jsou takřka výhradní zátěží jejich rozpočtů, ač jsou poskytovány širokému okolí. Finanční podpora cílená přímo do těchto obcí je tedy rozhodně krokem správným směrem,“ dodal hejtman Radim Holiš.

Podpořené projekty ORP

 • „Bytový dům Havlíčkova 1 v Kroměříži“ – předkladatel město Kroměříž
 • „Úprava zpevněných ploch Masarykova náměstí – 1. etapa“ – předkladatel město Bystřice pod Hostýnem
 • „Výstavba nového vícepodlažního veřejného parkoviště“ – předkladatel CPA Delfín, p.o., Uherský Brod
 • „Revitalizace náměstí ve Valašském Meziříčí“ – předkladatel město Valašské Meziříčí
 • „Vizovice – místní komunikace a zpevněné plochy ulice Nová“ – předkladatel město Vizovice
 • „Revitalizace městského tržiště Pod Kaštany ve Zlíně“ – předkladatel statutární město Zlín
 • „Okružní křižovatka na silnici III/490 18, Zlín – Kocanda (ulice Okružní) a točna MHD“ – předkladatel statutární město Zlín
 • „Zlín, Mladcová – oprava silnice III/49016 a chodník z ulice Vinohrádek ke hřbitovu“ – předkladatel statutární město Zlín
 • „Revitalizace rekreační oblasti Štěrkoviště – II. etapa – rekonstrukce sportoviště“ – předkladatel město Otrokovice

Celkem má Zlínský kraj na podporu rozvojových projektů ORP ve svém rozpočtu vyčleněno 245 milionů korun. „Nyní jsme podpořili první část projektů, další projekty však už mají obce s rozšířenou působností rozpracované a o podporu si mohou zažádat až do roku 2024,“ uzavřel hejtman Radim Holiš.

Zpracoval: Jan Vandík

30. 6. 2022

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz    

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

 • pondělí 8:00 - 17:00
 • úterý 8:00 - 15:00
 • středa 8:00 - 17:00
 • čtvrtek 8:00 - 15:00
 • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap