Zástupci měst a obcí se zajímali o dopravu na alternativní pohon

14.2.2018
Zástupci měst a obcí se zajímali o dopravu na alternativní pohon

ZLÍN - V sídle Zlínského kraje dnes proběhl seminář Čistá mobilita, pořádaný Energetickou agenturou Zlínského kraje, který představil dotační titul na nákup vozidel s alternativním pohonem.  Byl určen pro zástupce měst a obcí, kteří získali informace o možnostech využít obnovitelných zdrojů v dopravě.

„Stát uvolnil 100 mil. Kč, o které si mohou žadatelé ze strany měst a obcí nebo jejich organizací požádat ve 21. výzvě na Státním fondu životního prostředí. Žádosti lze podávat až do 27. 9. 2018. Dotace je určena na nákup elektromobilů a vozidel na stlačený zemní plyn (CNG),“ uvedla ředitelka Eneregtické agentury Zlínského kraje Miroslava Knotková.

Dotace je určena nejen na osobní automobily, ale i na motorky, minibusy a střední nákladní vozidla.  Bonusem je i 10 000 Kč na nákup až tří elektrokol k jednomu automobilu na alternativní pohon. Dotace na samotný automobil se pohybuje od 50 tis. Kč do 1 mil. Kč. Dotaci lze využít i na nákup vozů na operativní leasing.

Na semináři představili své vozy a odprezentovali své zkušenosti s elektromobily podpořenými již z minulé výzvy z roku 2017 zástupci měst Valašské Meziříčí a Uherské Hradiště. Management nemocnice Uherské Hradiště účastníky seznámí se svými zkušenostmi z ročního provozu automobilů na CNG.

Dále představily společnosti Innogy a ČEZ své portfolio služeb včetně nabídky výstavby nebo pronájmu plnících či dobíjecích stanic. Taktéž se svou prezentací vystoupí zástupce koncernu VW s nabídkou elektromobilů.

„Věříme, že se i v této výzvě najdou další zájemci z řad veřejného sektoru, kteří přispějí k rozvoji a propagaci čisté mobility v našem kraji. A doplní tak stávající systém trolejbusové MHD ve Zlíně a Otrokovicích, který byl budován od roku 1946 a je jedním z nejstarších a nejlépe rozvinutých systému v ČR,“ dodala Miroslava Knotková.

Současně kraj, města a obce získají více informací a zkušeností Alternativní pohony jsou příležitostí nejen ke snížení emisí z dopravy, ale i k rozvoji zaměstnanosti v regionu.

Zpracovala: Energetická agentura Zlínského kraje

14. 2. 2018