Zásadní obrat v trendu veřejné dopravy – kraj do ní bude masivně investovat

  29.5.2018
Zásadní obrat v trendu veřejné dopravy – kraj do ní bude masivně investovat

ZLÍNSKÝ KRAJ – Posílení autobusových i vlakových linek, stejně jako zavedení rychlých páteřních spojů mezi většími městy plánuje Zlínský kraj v rámci veřejné zakázky na poskytovatele veřejné dopravy v kraji od prosince 2019. Hejtmanství tak chce vytvořit podmínky pro zastavení negativního trendu úbytku cestujících.

„Veřejná hromadná doprava tady buď do několika let téměř zanikne, nebo ji posílíme a rozšíříme. Rozhodli jsme se pro druhou možnost," řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Náměstek hejtmana Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy, k tomu doplnil: „Dosáhnout chceme toho, aby byl systém veřejné dopravy natolik atraktivní, že ho budou využívat i řidiči osobních automobilů, a nikoli pouze ti, kteří nemají jinou možnost dopravy, tedy například školní mládež. Největší potenciál pro veřejnou dopravu leží v oblasti pravidelné dojížďky obyvatel. Musíme také reagovat na vládou schválené rozšíření slev pro studenty a důchodce, což určitě vyvolá nárůst cestujících.

Na základě doporučení dopravních expertů chce kraj navýšit počet objednávaných vlakových kilometrů o 38 % za rok, tedy na 4,9 milionu kilometrů. U autobusové dopravy půjde o navýšení o 20 % na celkových 25 milionů kilometrů ročně.

Páteř veřejné dopravy má tvořit železnice. Kraj bude usilovat zejména o zkvalitnění nabídky a posilování přepravních špiček ve směrech silné dojížďky: např. Kroměříž–Zlín, Zlín–Přerov, Zlín–Uherské Hradiště–Veselí nad Moravou, Valašské Meziříčí–Vsetín apod. Nová koncepce je přitom připravována tak, aby železniční přepravu v kraji bylo možno provozovat se stávajícím počtem vozidel (anebo pouze s jejich minimálním nárůstem), tedy aby veškerý nárůst dopravního výkonu proběhl díky zvyšování produktivity vozidel a personálu. Kraj bude poptávat takové parametry vozidel (např. klimatizace, nízkopodlažnost), aby byla regionální železniční doprava pro cestující přitažlivá.

Co se týká veřejné autobusové dopravy, navrhované jízdní řády předpokládají nárůst jejího objemu, a to i přes její částečné omezení tam, kde bude páteřní dopravou železnice. Při analýze současné situace bylo zjištěno, že dochází k poměrně velkému omezení dopravy o školních prázdninách, není komplexně řešena dojížďka na všechny směny do průmyslových podniků a některé obce jsou dnes bez víkendové dopravy. Dále chybí pravidelné páteřní rychlé spoje mezi důležitými městy (např. Zlín–Vsetín, Zlín–Brno, Uherské Hradiště–Brno), čímž je veřejná doprava nekonkurenceschopná individuálnímu automobilismu. Na těchto trasách chce kraj zavést hlavně rychlou dopravu bez zbytečných zastávek. Přesné trasy, frekvenci autobusových spojů a z nich vycházející nové jízdní řády začne již brzy hejtmanství projednávat se starosty všech obcí Zlínského kraje.

Zpracoval: Jan Vandík

29. 5. 2018

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.