Zámek Kinských vydal historický skvost

24. 3. 2021

Cenný fragment své historie odhalil v uplynulých dnech zámek Kinských ve Val. Meziříčí. Odborní pracovníci Muzea regionu Valašsko, pod jehož správu památka spadá, objevili v rámci probíhající rekonstrukce část dřevěného vodovodu, který zbudoval před 115 lety poslední majitel z rodu Kinských – velký inovátor, populární starosta městečka Krásno i nespoutaný bonvián Rudolf Kinský.

Rok 2021 je pro zámek Kinských v mnoha ohledech výjimečným. Na podzim má být dokončena jeho rozsáhlá rekonstrukce, která kromě odstranění havarijního stavu budovy přinese i moderně pojatou stálou expozici a nové depozitáře pro uchování sbírkových předmětů. Letos v květnu také uplyne 100 let od úmrtí hraběte Rudolfa Kinského, jenž se nesmazatelně zapsal do historie zámku. I když nutno dodat, že nejen pozitivně.

S jeho osobou dorazil na malý rodinný zámek bouřlivý duch evropských metropolí spojený s rozhazovačným způsobem života, ale i spoustou inovací. Objekt přebudoval v sídlo s řadou moderních vymožeností jako elektrické osvětlení, systém vytápění i ohřevu vody z centrální kotelny a dokonce i vlastní vodovod. „Jeho pramen se nacházel v části nad Oborou. Pramenitá pitná voda byla přečerpávána do nedalekého rezervoáru, kde se průtokem přes štěrkové filtry vyčistila a potrubím tekla do zámku,“ doplnila historička Muzea regionu Valašsko Ivana Spitzer Ostřanská.

Právě vodovodu se týká zajímavý objev, který odhalila probíhající rekonstrukce zámku. Na sklonku loňského roku pracovníci muzea narazili na část původní dokumentace od Antonína Kunze z Hranic, jehož firma Rudolfovi vodovod od roku 1906 stavěla „na klíč“. „Po jejím prostudování jsme potrubí objevili a se souhlasem současného majitele pozemku, Města Valašské Meziříčí, náš archeolog Samuel Španihel jeho malý kousek odborně vyzvedl ze země. Tento fragment po očištění a konzervaci rozšíří nepočetnou řadu sbírkových předmětů, které připomínají nespoutanou osobnost hrabětě Rudolfa Kinského,“sdělila Ostřanská. Jak doplnila, odpadní vodu ze zámku odváděl kanál, který se po ztrátě své původní funkce stal základem oblíbených historek o tajných chodbách vedoucích ze zámecké budovy. Na šachtu vyskládanou cihlami z hrachovecké cihlárny nejspíše narazila před pár dny firma provádějící údržbu zeleně v parku, když se pod jedním ze strojů propadla zem u Jurkovičova altánu.

Rodina Kinských si ale komfort modernizovaného zámku příliš dlouho neužila. Kvůli dluhům z Rudolfova bouřlivého života skončil objekt roku 1913 v dražbě a Kinští po 98 letech odešli z Valašského Meziříčí. Další podrobnosti najdete zde http://www.muzeumvalassko.cz/novinky/z-historie-zamku-kinskych-2-dil

Foto:
1 – Na objevu vodovodu se velkou měrou podílela historička muzea Ivana Spitzer Ostřanská.

2 – Zámek Kinských ve Val. Meziříčí prochází od roku 2019 rozsáhlou rekonstrukcí, která má být dokončena letos na podzim.

3 – Odborné vyzvednutí fragmentu ze země provedl archeolog muzea Samuel Španihel.

4 – Vodovod nechal zbudovat poslední majitel zámku z rodu Kinských Rudolf Kinský. V té době to byla velká vymoženost, v současnosti historický unikát.

5 – Část objevené výkresové dokumentace z přelomu 19. a 20. století zachycuje rezervoár, ve kterém se čistila voda před tím, než potrubím putovala do zámku.

6 – Nalezený fragment dřevěného potrubí. Vodovod do zámku Kinských z části Obora měla jinak kolem jednoho kilometru.

1-uvodni-naplocho.jpg

• pondělí 8:00 - 17:00