Zámek Kinských obsadí netopýři

20.9.2022
Zámek Kinských obsadí netopýři

Netopýra by si za domácího mazlíčka vybral jen málokdo. Vypadá jako myš s křídly, vydává odpudivý pisklavý zvuk a mnozí si o něm myslí, že saje lidskou krev. Možná na něj ale změníte názor, pokud navštívíte akci s názvem Netopýří noc, která proběhne ve čtvrtek 22. září od 19 hodin na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

Netopýři jsou jedinými savci, kteří dokáží aktivně létat. V noci nebo za soumraku opouštějí úkryty a vydávají se na lov. „V prostoru se skvěle orientují díky schopnosti, která byla člověku upřena, a tou je echolokace. Ústy nebo nosem vydávají zvuk, který se po střetu s překážkou vrací zpět k jejich sluchovým smyslům,“ uvedla kurátorka akce Květoslava Zemanová.

Jedna z podčeledí zvaná upíři se vyznačuje tzv. hematofágií, tedy že saje krev teplokrevných živočichů. Právě odtud předloha lidských upírů ve filmových hororech i spousta mýtů o netopýrech obecně. Akce na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí vás ale přesvědčí, že jde o vcelku milé a také hodně užitečné zvíře, které si rozhodně zaslouží lidskou ochranu. „Nejdříve si poslechneme poutavou přednášku známého odborníka Jiřího Šafáře z AOPK Olomouc, po které bude následovat ukázka živých netopýrů, a nakonec se vydáme na krátkou procházku zámeckým parkem spojenou s určováním zde žijících druhů netopýrů. Určitě si tuto zajímavou příležitost nenechte ujít,“ pozvala Zemanová.

Netopýří noc organizuje Muzeum regionu Valašsko ve spolupráci s AOPK Olomouc v rámci projektu podpořeného Ministerstvem životního prostředí. Další podrobnosti najdete na www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko, autor zprávy