Zákonodárná iniciativa Zlínského kraje stále ve hře

20.1.2006

Zákonodárná iniciativa Zlínského kraje stále ve hře

PRAHA, ZLÍN - Zákonodárnou iniciativu Zastupitelstva Zlínského kraje k návrhu, kterým se mění vodní zákon, vysvětloval statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Vojtěch Jurčík poslancům zemědělského výboru poslanecké sněmovny  na jejich zasedání ve čtvrtek 19. ledna.
Návrh změny výše uvedeného zákona prošel prvním čtením při jednání poslanecké sněmovny a byl předán k posouzení a dopracování zemědělskému výboru.
„Zaznamenal jsem názorový posun v porovnání s negativním stanoviskem při prvním čtení  a jsem spokojen s doporučením výboru, aby se iniciativou kraje zabýval i podvýbor  pro lesní a vodní hospodářství. Z jednání a stanovisek poslanců se rýsuje možnost, že tato zákonodárná iniciativa bude přijata,“ uvedl Vojtěch Jurčík.

Background:
Menší obce, které mají dosud výjimku na vypouštění odpadních vod do vod povrchových, možná získají čas na odkanalizování až do roku 2010.  Vyplývá to z jednání poslanecké sněmovny, která 14.12.2005 v prvním čtení projednala zákonodárnou iniciativu Zlínského kraje týkající se této záležitosti. Poslanci tento návrh v prvním čtení nezamítli, ale postoupili jej k projednání zemědělskému výboru, čili do druhého čtení. Informoval o tom statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Vojtěch Jurčík, který návrh novely ve sněmovně přednesl.
„Jsem rád, že se otevřela šance i pro obce do dvou tisíc obyvatel, aby své povinnosti v oblasti čištění odpadních vod měly ohraničeny až termínem roku 2010, nikoliv rokem 2007, jak jim určuje současná legislativa,“ uvedl Vojtěch Jurčík.
Jak dále vysvětlil, o
bce, které nemají vybudované čištění svých odpadních vod, by se ocitly ve svízelné situaci. „Tyto obce by byly v bezprávném stavu, tedy byly by pokutovatelné za nedovolené vypouštění odpadních vod, přičemž pokuta za tento delikt se pohybuje ve výši od 10 000 korun do deseti milionů korun," řekl poslancům k současnému stavu statutární náměstek Zlínského kraje Jurčík. Další projednávání novely se uskuteční příští rok.

20. 1. 2006
Patrik Kamas, tiskový mluvčí