Zahraniční vztahy Zlínského kraje

Zlínský kraj již od svého vzniku navazuje, udržuje a rozvíjí mezinárodní spolupráci s různými regiony a oblastmi v zahraničí.  Cílem je výměna zkušeností a příkladů dobré praxe, zapojení do mezinárodních projektů, navázání osobních a profesních kontaktů, možnost prezentace kraje i rozšíření kulturního povědomí.

V začátcích spolupráce se Zlínský kraj logicky zaměřil na bezprostředního souseda  - na Slovensko. Společná hranice a otázky řešení společných projektů v příhraničí předurčila k jednáním o bližší kooperaci Trenčínský a Žilinský samosprávný kraj. V roce 2003 a 2005 tak byly podepsány dohody o spolupráci. Tyto a další uzavřené dohody s partnerskými regiony naleznete dole v sekci Dokumenty ke stažení.

V roce 2003 byla také započata na základě deklarace spolupráce Podkarpatským vojvodstvím (Polsko) a v r. 2006 byla následně uzavřena dohoda o spolupráci, zaměřená zejména na výměnu informací a spolupráci kulturních institucí, významných pro cestovní ruch.

Díky kontaktům Podkarpatského vojvodství byla navázána spolupráce s Ukrajinou, a to konkrétně se sousední Lvovskou oblastí. Dohoda o spolupráci byla podepsána v r. 2006, v r. 2013 následovala dohoda o spolupráci mezi hospodářskými komorami. V současnosti teprve budoucí vývoj složité situace na Ukrajině ukáže, jakým způsobem bude možné navázat na přerušenou spolupráci.

Z evropských regionů byla v r. 2004 uzavřena smlouva o spolupráci s Regionem Piemonte (Itálie), v r. 2006 dohoda o vzájemné spolupráci mezi Zlínským krajem a Župou Vas (Maďarsko), protokol o vzájemné spolupráci s regionem Hedmark (Norsko) a v r. 2011 dohoda o přistoupení Zlínského kraje do sítě Cammini d´Europa (Evropské stezky). Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM), vytvořená sdružením s účastí Zlínského kraje, má ambice stát se Kulturní stezkou Rady Evropy.  Více informací k EKSCM: http://www.cyril-methodius.eu/24816-o-nas

Zlínský kraj rozvíjí partnerské vztahy i se vzdálenějšími regiony, od r. 2007 má uzavřenu dohodu o spolupráci s čínskou provincií Shandong, od r. 2010 s městem Shenyang a v současné době je připravena dohoda s provincií Liaoning.

Výměny informací a podnikatelských misí i kontakty hospodářských komor regionů vedly již v r.2006 k podpisu dohody se Samarskou oblastí (Rusko), v jednání je text dohody o spolupráci s Jaroslavskou oblastí (deklarace o vzájemné spolupráci byla podepsána v r. 2012).

dokumenty ke stažení

.pdf Město Shenyang_Čína 240,78 kB