ZAHAJOVACÍ KONCERT FESTIVALU HARMONIA MORAVIAE 2022

14. 9. 2022

Zahajovací koncert sezony 2022–23, jenž bude zároveň úvodním koncertem jubilejního 20. ročníku festivalu Harmonia Moraviae, nabídne zajímavé spojení hudby a filmu, a svou ideou tak odkáže na bohatou tradici zlínského filmového průmyslu. Vedle filharmonie řízené jejím šéfdirigentem Robertem Kružíkem se na pódiu Kongresového centra představ í oceňovaný pianista a zlínský rodák Karel Košárek.

Úvodním kusem, který Filharmonie Bohuslava Martinů v nové sezoně provede, bude pochopitelně kompozice z pera Bohuslava Martinů. V roce 1935 požádala slavná zlínská firma Baťa poličského rodáka o zkomponování hudby k propagační reklamě nazvané Střevíček. Ta měla doprovázet obrazový snímek sledující cestu vzniku baťovské dámské botky od jejího návrhu, přes ševcovské kopy to a prvotní prototyp až k sériové výrobě a přesunu výrobku k první majitelce. Ve výsledku vznikl přibližně devítiminutový propagační film s hudbou Bohuslava Martinů, který je dle všeho jedním z mála přímých kontaktů skladatele s firmou Baťa, respektive s městem Zlín. Na úvod zahajovacího koncertu nové sezony promítne Filharmonie Bohuslava Martinů tento takřka devadesát let starý snímek, a to za živého hudebního doprovodu orchestru.

V dalším průběhu večera zazní slavná Gershwinova Rhapsody in Blue, kompozice z roku 1924 pro klavír a orchestr, na jejímž základě vznikl o dvě desetiletí později stejnojmenný film nominovaný na Oscara a na cenu Zlatá palma na festivalu v Cannes. Dílo, jež je ukázkou originálního spojení elementů symfonické hudby s prvky hudby jazzové, znamenalo nejen počátek Gershwinovy koncertantní tvorby, ale rovněž zajistilo svému autorovi trvalé místo ve světovém symfonickém repertoáru.

Závěr slavnostního večera obstarají melodie z West Side Story, jednoho z nejslavnějších muzikálů všech dob z roku 1957, který se již v roce 1961 dočkal úspěšného filmového zpracování. O tom svědčí krom jiného zisk deseti Oscarů včetně ocenění pro Leonarda Bernsteina za nejlepší hudbu. Bernsteinovy Symfonické tance jsou hudebním průřezem z West Side Story, devítidílnou orchestrální suitou vzájemně propojených částí, v níž nechybí takové tance jako mambo nebo cha-cha či proslulá píseň Somewhere.

Více informací na www.filharmonie-zlin.cz

fbm-festival.jpg
fbm.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap