Začala výstavba nového Zdravotnického operačního střediska ve Zlíně, dispečerům přinese lepší podmínky pro práci

  23.6.2022
Začala výstavba nového Zdravotnického operačního střediska ve Zlíně, dispečerům přinese lepší podmínky pro práci

Dispečerský sál včetně pracoviště vedoucího dispečera a vedoucího lékaře, simulační pracoviště pro výcvik operátorů, ale také relaxační místnost nabídne nové Zdravotnické operační středisko ve Zlíně. Jeho výstavba byla dnes slavnostně zahájena, dispečerům Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje by mělo začít sloužit už v únoru příštího roku. S jeho výstavbou finančně pomůže Zlínský kraj.

ZLÍNSKÝ KRAJ – Výstavba nového Zdravotnického operačního střediska (ZOS) Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) byla ve čtvrtek 23. června zahájena na Peroutkově nábřeží ve Zlíně. Náklady na jeho vybudování se vyšplhají na téměř 36 milionů korun, financování bude z peněz EU. Hotovo by mělo být v únoru příštího roku.

Slavnostního zahájení stavby se kromě ředitele ZZS ZK Josefa Valenty zúčastnil i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš coby zástupce zřizovatele ZZS ZK. Právě Zlínský kraj poskytne zdravotnickým záchranářům na výstavbu operačního střediska překlenovací půjčku více než 33 milionů korun. Zbývající náklady na výstavbu ve výši více než 2,5 milionu korun jdou přímo z rozpočtu ZZS ZK.

„Výstavba nového Zdravotnického operačního střediska je již druhou velkou investiční akcí, kterou letos Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje odstartovala. Tou první bylo zahájení stavby výjezdové základny v Otrokovicích za 130 milionů korun. Navíc se neustále pokračuje v rozšiřování vozového parku. Ten se rozroste o dvě zbrusu nová speciálně upravená vozidla IVECO Daily s výbavou pro zvládání mimořádných událostí,“ informoval hejtman Radim Holiš.

„Pokračujeme plynule v dlouhodobých záměrech postupné modernizace pracovišť zdravotnické záchranné služby, kde s financováním významně pomáhají existující dotační možnosti. Jsem ráda, že projekty úspěšně pokračují, abychom našim záchranářům mohli vylepšovat pracovní podmínky pro jejich nesmírně náročnou službu," řekla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Olga Sehnalová.

Nároky kladené na ZOS stále rostou. Stejně jako výjezdů přibývá exponenciálně také telefonátů. Právě operační středisko je místem, kudy proudí všechny hovory nejen zvenčí, ale také v rámci záchranné služby. Tamní dispečeři přijímají nejen tísňové výzvy, ale komunikují také s jednotlivými posádkami, zdravotnickými zařízeními, lékaři, leteckou záchrannou službou a dalšími. V loňském roce odbavili pracovníci ZOS dohromady 119 762 hovorů. V přepočtu to vychází na zhruba 328 hovorů za den.

Současné operační středisko bylo vybudováno v roce 2008. O sedm let později došlo k obměně hardware v dispečerském sále a technologické místnosti. „Prostory, zařízení a vybavení už neodpovídají aktuálním trendům v oblasti operačního řízení,“ říká ředitel ZZS ZK Josef Valenta a doplňuje: „Dalším faktorem je prostorové uspořádání jednotlivých dispečerských pracovišť. To už nevyhovuje potřebám operátorů, kteří zde pracují ve dvanáctihodinových směnách.“

Vzhledem k narůstající vytíženosti telefonních linek 155 lze očekávat rozšiřování počtu dispečerských stanovišť také do budoucna.

Všechny tyto důvody vedly k vybudování nového ZOS, a to prostřednictvím nadstavby 3. nadzemního podlaží nad východním křídlem objektu ZZS na Peroutkově nábřeží ve Zlíně. V srdci operačního střediska se bude nacházet dispečerský sál, k němu bude přiléhat pracoviště vedoucího dispečera ZOS, vedoucího lékaře či simulační pracoviště pro výcvik operátorů s pracovištěm technika IT. Počítá se také s relaxační místností pro odpočinek.

Investiční záměr řeší pouze výstavbu prostor nového střediska. Pořízení vybavení bude předmětem další samostatné investiční akce, při níž se počítá s využitím dotačního programu.    

Zpracoval: Jan Vandík (s využitím podkladů ZZS ZK)

23. 6. 2022

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz    

img-0586-foto-jiri-balat.jpg
img-0589-foto-jiri-balat.jpg
img-0595-foto-jiri-balat.jpg
img-0597-foto-jiri-balat.jpg
img-0600-foto-jiri-balat.jpg
img-0606-foto-jiri-balat.jpg
img-0611-foto-jiri-balat.jpg
img-0614-foto-jiri-balat.jpg
img-0636-foto-jiri-balat.jpg
img-0638-foto-jiri-balat.jpg
img-0642-foto-jiri-balat.jpg
img-0645-foto-jiri-balat.jpg
img-0651-foto-jiri-balat.jpg
img-0654-foto-jiri-balat.jpg
img-0658-foto-jiri-balat.jpg
img-0665-foto-jiri-balat.jpg
img-0668-foto-jiri-balat.jpg
img-0675-foto-jiri-balat.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap