ZÁBAVA I POUČENÍ V JEDNOM? ŘEMESLA NA HRADĚ MALENOVICE!

2. 9. 2022

První zářijová sobota už pátým rokem po sobě bude patřit ukázkám tradičních řemesel, z nichž některá jsou dobře známá a jiná už téměř zapomenutá.

3. září 2022 tak bude v předhradí hradu Malenovice a v tamní hájence připravena řada stanovišť, kde budou moci velcí i malí návštěvníci pozorovat staré postupy v provedení zkušených řemeslníků. Bude příležitost poslouchat odborné výklady, přečíst si informační panely se zajímavostmi, na vlastní oči vidět původní originální předměty i archeologické nálezy.

„Původním záměrem akce bylo předvést co nejvíce z aktivit pracovníků Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně,“ říká Silvie Lečíková z obchodního oddělení muzea. „Zároveň jsme se chtěli co nejvíce držet tématu etnografické expozice Dřevo proutí sláma a představovat podomáckou výrobu předmětů, které bývaly součástí každé domácnosti ve zdejším kraji.“ Postupem času se přidávaly i další obory: tradičně velký zájem je třeba o ukázky včelařství, vloni přibylo hrnčířství.

Velkou pýchou akce je ukázka tavby železa v replice pece z 11. století, která je stále v rámci republiky ojedinělá a na přípravu nesmírně náročná. Díky spolupráci se Střední školou COPT Uherský Brod a Střední odbornou školou Luhačovice uvidí návštěvníci kromě zpracování získaného kovu i možnosti jeho zdobení rytím.

Nově se v programu objeví třeba výroba březové metly, dlabaných necek či šindelů. Lektorka muzea a jedna z autorek konceptu akce Adéla Šimová doplňuje: „Malí návštěvníci mohou znovu počítat s tím, že pro ně bude Interaktivní sešit, jenž jim hravou formou představí jednotlivá řemesla a provede je po stanovištích, kde budou připraveny zajímavé aktivity, například mletí obilí na kamenném mlýnku.“

Za starými řemesly se návštěvníci mohou na malenovický hrad vypravit v sobotu od 10 do 18 hodin, konat se budou za každého počasí. Výlet lze doplnit návštěvou hradu samotného, kde budou probíhat klasické prohlídky v obvyklém režimu.

 

ing. Silvie Lečíková          

vedoucí obchodního oddělení MJVM Zlín

Vavrečkova 7040, Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT

 

573 032 326 | 734 769 971

silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz | www.muzeum-zlin.cz

mini.jpg
img-7100.jpg
img-7134.jpg
stara-remesla-na-hrade-2022.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap