Za řemesly na hrad Malenovice

3. 9. 2020

V sobotu 5. září 2020 nabízí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně dobrý důvod k návštěvě hradu Malenovice. Pro návštěvníky všech věkových kategorií je zde totiž připraven třetí ročník celodenního programu s názvem STARÁ ŘEMESLA NA HRADĚ MALENOVICE. Po omezeních způsobených koronavirem je to vůbec první velká akce letošní sezóny.

„Předchozí dva ročníky se návštěvníkům moc líbily,“ uvedla jedna z autorek konceptu celé akce Petra Hanáková. „Přestože nám vloni vůbec nevyšlo počasí, našlo si k nám cestu přes tři sta návštěvníků, kteří si se zájmem připomínali řemesla, která se pomalu vytrácejí, nebo se už vytratila docela.“

Jednoznačně největší atrakcí je experimentální tavba železa v replice historické pece. Návazné zpracování železa a kovářské řemeslo předvedou studenti Střední odborné školy Luhačovice, kteří prezentují své práce také ve výstavě Jak dřevo, kov a keramika srdce lidem odemyká. Ta je ke zhlédnutí v prostorách hradu. Zdobení kovových výrobků se ujmou rytci ze Střední školy – COPT Uherský Brod. Opět budou k vidění i archeologické nálezy železných předmětů a odborní pracovníci muzea budou odpovídat na zvídavé dotazy návštěvníků.

Zájem tradičně přitahují také ukázky pečení kvasového chleba v rekonstrukci středověké chlebové pece. Ani letos nebude chybět stánek perníkářky a nepochybně zaujme i prezentace včelařství či tkalcovství. „Snažíme se zachovat experimentální charakter akce a prezentovat hlavně ta řemesla, která navazují na expozici Dřevo proutí sláma v hradní hájence,“ doplnila Petra Hanáková. „Proto jsme rádi, že letos budou moci návštěvníci vidět zblízka práci košíkáře a výrobce slaměných ošatek.“ Na hájence mohou návštěvníci vyslechnout i odborný výklad etnografky či komentované prohlídky právě probíhající výstavy Pavol Adamec – Drátenické metamorfózy, věnované fenoménu drátenictví. Běžně dostupné budou i prohlídky samotného hradu Malenovice.

V oblíbených dílničkách si budou moci především malí návštěvníci některé řemeslné techniky také vyzkoušet. Muzejní pedagogové opět připravili i pracovní sešitky s tvořivými úkoly, které dětem zábavnou a hravou formou řemesla přiblíží.

Opět budou připraveny také stánky s občerstvením, řemeslnými výrobky a muzejními publikacemi. Vstupné činí 60 Kč, děti od 3 do 15 let mají vstup za 30 Kč. Akce začíná v 10 hodin a potrvá na některých stanovištích do 18 hodin.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz.

 

ing. Silvie Lečíková                                                 

vedoucí obchodního oddělení MJVM Zlín

 

Vavrečkova 7040, Zlín

14|15 BAŤŮV INSTITUT

 

(    573 032 326 | 734 769 971

*silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz

www.muzeum-zlin.cz

img-8369.jpg
img-0161.jpg
img-8337.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap