Za péči o válečné hroby byli ocenění jednotliví občané i město Zlín

27.9.2017
Za péči o válečné hroby byli ocenění jednotliví občané i město Zlín

ZLÍN – Za dlouhodobou péči o pietní místa a úctu k památce těch, kdo padli ve válce, poděkoval dnes symbolicky hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek pěti konkrétním občanům a také statutárnímu městu Zlín. Stalo se tak při slavnostním pietním aktu u příležitosti odhalení nově zrekonstruovaného Památníku hrdinů v parku Komenského ve Zlíně.

Zástupce Ministerstva obrany ČR Imrich Vetrák a hejtman Jiří Čunek předali primátorovi Miroslavu Adámkovi jako zástupci Statutárního města Zlína plaketu Péče o válečné hroby za rekonstrukci památníku obětem 2. světové války se sochou partyzána od akad. sochaře Vincence Makovského.

Vedle Statutárního města Zlína byli dále oceněni:

Zdeňka Trávníčková – za celoživotní péči o zachování památky československých letců působících v Britském královském letectvu za 2. světové války a za zřízení pietního místa v Kroměříži na Velehradské ulici.

Jiří Žůrek – za dlouhodobou péči o válečné hroby ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Vizovice a za podíl na opravách válečných hrobů československých a sovětských partyzánů padlých v okolí Vizovic.

Plk. Jaromír Tkadleček a plk. Pavel Nesvadba – za zřízení pietního místa ve Vsetíně k uctění památky četníků, městských policistů a jejich rodinných příslušníků, kteří padli v době okupace ve Vsetíně, velkých Karlovicích, Valašské Polance a Hošťálkové.

Anna Hráčková – za celoživotní významný přínos v péči, údržbě a úpravě válečných hrobů z období 1. a 2. světové války v Uherském Hradišti – Véskách.

Slavnostního odhalení opraveného památníku se zúčastnili i další představitelé Zlínského kraje: statutární náměstek hejtmana Jiří Sukop, radní Petr Gazdík, zástupci armády, policie, krajského úřadu, magistrátu města i dalších organizací. Přítomna byla také restaurátorka památníku Radka Levínská, která prozradila, mj. to, že při obnově bylo třeba očistit kámen i sochu, odstranit zelenočerný rastr, nahradit chybějící modelaci a vše ochránit před náročným klimatickým působením.

Na území Zlínského kraje je přes 1 300 válečných hrobů, které připomínají památku vojáků či civilistů. Většinou o ně pečují města a obce, ale také jednotlivci. Koordinaci péče o tyto hroby a jejich evidenci zajišťuje oddělení pro zvláštní úkoly Kanceláře hejtmana Zlínského kraje.

Zpracovala Helena Mráčková

27. 9. 2017