Z mezinárodní konference k poutní stezce vzešly konkrétní závěry

27.6.2013

VELEHRAD, ZLÍN – Čtyřem desítkám účastníků mezinárodní konference k projektu Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje z pěti evropských zemí (ČR, Slovenska, Itálie, Bulharska a Řecka) byly 25. června na Velehradě představeny možnosti rozvoje mezinárodní spolupráce v pěti oblastech souvisejících s vytvářením nové kulturní stezky v regionech spjatých s cyrilometodějskou tradicí. Těmito oblastmi jsou: „Kooperace ve výzkumu a vývoji", „Posílení vědomí, historie a evropského kulturního dědictví", „Kulturní a vzdělávací výměna mladých Evropanů", „Současné kulturní a umělecké praxe" a „Kulturní cestovní ruch a udržitelný rozvoj kultury".

Odborní garanti přednesli a vyslechli názory, podněty a připomínky zúčastněných partnerů a zapracují je do navržené strategie plnění cílů projektu. S nastaveným směrem spolupráce, definovanými cíli, aktivitami i uvažovanými konkrétními projekty hosté konference souhlasili, což lze považovat za hlavní přínos jednání. Informoval o tom radní Zlínského kraje Ladislav Kryštof, zodpovědný za kulturu, cestovní ruch a spolupráci s církvemi.

Myšlenka rozvíjení cyrilometodějského odkazu a tradice tak bude mít i po skončení letošních intenzivních oslav 1 150. jubilea příchodu svatých bratří na Velkou Moravu pokračování v této formě mezinárodní spolupráce, a sice v podobě přípravy Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje.

„Účastníci konference byli také seznámeni se záměrem Zlínského kraje a Centrály cestovního ruchu Východní Moravy založit zájmové sdružení právnických osob, které bude dále tento projekt administrovat a posouvat dál k budoucí certifikaci v rámci programu Kulturní stezky Rady Evropy," sdělil radní Kryštof. „V každé zemi chceme najít klíčového partnera, který bude plnit roli národního koordinátora, bude se podílet na řízení celého projektu a bude komunikovat se zapojenými kulturními, vzdělávacími, vědecko-výzkumnými institucemi a subjekty cestovního ruchu v daném státě. Budování kvalitní sítě partnerů v zapojených zemích je jedním z hlavních úkolů při tvorbě mezinárodní kulturní stezky. Dalším stěžejním tématem bude hledání různých zdrojů financování dílčích projektů na regionální, národní i nadnárodní úrovni," doplnil Ladislav Kryštof.

V popředí zájmu všech rozjednaných projektů má podle něj stát poutník, který hledá na Velehradě a jiných místech spojených s putováním soluňských bratří a jejich následovníků své křesťanské kořeny a hodnoty. Aktérům projektu by tedy mělo jít nejen o rozvíjení kulturních aktivit, turistické nabídky a služeb, vzdělávacích programů, výměnných pobytů mladých Evropanů či uměleckých projektů pod hlavičkou nové marketingové značky, ale také – a to především – o duchovní rozměr zamýšlených činností.

Druhý den mezinárodního setkání připravila Centrála cestovního ruchu Východní Moravy pro účastníky doprovodný program přibližující kromě odkazu obou svatých také církevní turistiku a podnikatelskou legendu Tomáše Bati. Zájemci zavítali do Zlína na Baťův mrakodrap a do nových expozic 14I15 BAŤOVA INSTITUTU i do poutního chrámu ve Štípě, který je přístupný veřejnosti díky krajskému projektu Otevřené brány.

„Teprve po návštěvě vašeho kraje jsem si uvědomila, jak máme k sobě i přes stovky kilometrů a rozdílnost západní a východní kultury blízko. S nadsázkou mohu říci, že vám trochu závidím varhany ve vašich kostelech, my v ortodoxních je nemáme," prohlásila Řekyně Jelina Makrantonaki, náměstkyně předsedy kraje Střední Makedonie, krátce poté, co si mohla doslova na vlastní prsty vyzkoušet hru na varhany v barokním, poutním chrámu Narození Panny Marie ve Štípě.

Konference byla pořádána v rámci realizace projektu „Evropské kulturní stezky – Přenos zkušeností, Sdílení řešení (CERTESS)" spolufinancovaného z Operačního programu Meziregionální spolupráce (INTERREG IVC). Hlavním výstupem projektu CERTESS pro Zlínský kraj bude zpracovaný Implementační plán Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje.

Zpracovala: Martina Janochová

27. 6. 2013