Lidské zdroje a zaměstnanost
3 – Sociální integrace a rovné příležitostiOblast podpory:
3.1 – Podpora sociální integrace a sociálních služeb
1. 12. 2008 - 30. 11. 2010
Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost (ESF) - 85 %
Státní rozpočet ČR - 15 %
Projekt byl zaměřen na rozšíření a prohloubení odborných znalostí a praktických dovedností sociálních pracovníků působících na území Zlínského kraje. Jednalo se o sociální pracovníky krajského úřadu, obecních úřadů a sociální pracovníky poskytovatelů sociálních služeb. Kraj tímto projektem systematicky řešil jak doplnění kvalifikace nezbytné pro výkon povolání sociálního pracovníka, tak celoživotní vzdělávání sociálních pracovníků, což je povinnost, kterou jim ukládá zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Vzhledem k tomu, že ve Zlínském kraji chybělo systematické vzdělávání pro sociální pracovníky, zpřístupnila se jim tak možnost k potřebnému vzdělání, bez kterého by nemohli svou práci vykonávat. Sociální práce je odborná činnost, která vyžaduje kvalifikovanou přípravu, osobní zralost a zkušenosti. Formy a metody sociální práce se neustále vyvíjejí tak, jak to vyžadují potřeby jednotlivců, skupin a společnosti. Vznikají nové typy sociálních služeb a činností, které vycházejí z nových teoretických poznatků. Sociální práce patří mezi náročné pomáhající disciplíny, k jejichž úspěšné realizaci patří umění sebereflexe a možnost supervize. Vzhledem k častému výskytu syndromu vyhoření je nutné, věnovat pozornost také psychohygieně. Jednou z klíčových aktivit projektu byly vzdělávací kurzy, které reflektovaly současné potřeby sociálních pracovníků a svou odborností a širokým rozsahem na tyto potřeby reagovaly. Samostatnou problematikou bylo pilotní zavedení skupinové supervize. Souběžně proběhlo i vzdělávání vybraných sociálních pracovníků, kteří budou v budoucnu kvalifikovaně poskytovat supervizi sociální práce jiným organizacím v regionu. Díky projektu také následně dojde ke zvýšení kvality provádění sociální práce na území Zlínského kraje a ke zvýšení kvality poskytovaných sociálních služeb.
I. KURZY CELOŽIVOTNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ
Cílem vzdělávacích kurzů bylo pracovat s osobnostním profilem účastníků, zlepšovat odborné profesní dispozice a dovednosti, stupňovat způsoby a intenzitu vzdělávání, vytvářet aktivní přístup k vlastnímu životu, profilovat uznávané morální hodnoty a zásady jež v reálné praxi mohou zakládat nové paradigma pomáhajících profesí.
II. SUPERVIZE
ZAVEDENÍ SUPERVIZE
V rámci Zlínského kraje byly vytvořeny dvě supervizní skupiny, složené každá z 10 sociálních pracovníků z rozdílných pracovišť. Jedna skupina byla složená ze sociálních pracovníků, jejichž práce je orientovaná na cílovou skupinu seniorů a osob se zdravotním postižením. Druhá na práci s rodinami. Skupiny se seešly v pěti supervizních setkáních.
Supervizi vedl odborný supervizor PhDr. Mirka Nečasová, PhD.
VÝCVIK SUPERVIZORŮ
Bylo vyškoleno 11 sociálních pracovníků v oblasti supervize sociální práce. Působení kvalifikovaných supervizorů v sociální práci sníží riziko výskytu syndromu burn out mezi sociálními pracovníky, poskytne jim podporu a větší jistotu při zdůvodnění svých postupů. Vyškolením nových supervizorů dojde ve Zlínském kraji ke zjednodušení a zefektivnění zavádění supervizí v sociální oblasti.
Výcvik zajišťovala společnost Hestia, o.s.
- ÚVODNÍ SEMINÁŘ
Pro 27 sociálních pracovníků, jehož cílem bude základní seznámení s problematikou poskytování supervizí
Prezentace - úvod do supervize ke stažení pod článkem
- DLOUHODOBÝ VÝCVIK SUPERVIZORŮ
Pro 11 sociálních pracovníků (vybraných z účastníků úvodního semináře).
termíny výcviku: 8. - 10. 9. 2009, 24. - 26. 11. 2009, 26. - 28. 1. 2010, 16. - 18. 3. 2010, 18. - 20.5. 2010, 22. - 24.6. 2010
V případě, že budete mít zájem o kontakt na nově proškolené supervizory, obraťte se na Martu Linhartovou (kontakt viz níže).
Všeobecným cílem projektu bylo zvýšení kvality sociální práce formou vzdělávání a supervize sociálních pracovníků působících na KÚZK a v obecních úřadech pověřených obcí, obcí s rozšířenou působností a v organizacích poskytujících sociální služby.
Pozn.: Dokumenty ke stažení pod textem
Dodavatelé pro jednotlivé vzdělávací moduly:
Modul I – APROXY Zlín
Modul II – MARLIN, s.r.o.
Modul III – MARLIN, s.r.o.
Modul IV - CC Systems, a.s., PROFIMA EFFECTIVE, s.r.o.
Modul V - MARLIN, s.r.o.
Modul VI - APROXY Zlín
Modul VII – Hestia, o.s.
SEZNAM MODULŮ A KURZŮ - HARMONOGRAM platný ke dni 2. 6. 2010
SEZNAM MODULŮ A KURZŮ - HARMONOGRAM DLE DATA platný ke dni 2. 6. 2010
Pozn.: Dokumenty ke stažení pod textem
PROJEKT UKONČEN.
Mgr. Marta Linhartová
manžerka projektu
577 043 843
marta.linhartova@kr-zlinsky.cz
Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín