Výstava soch v hradním sklepení, jejíž instalaci autorka řídila virtuálně, bude mít nyní vernisáž

  26.7.2019
Výstava soch v hradním sklepení, jejíž instalaci autorka řídila virtuálně, bude mít nyní vernisáž

ZLÍN - Ve čtvrtek 1. srpna v 17:00 se na Hradě v Malenovicích uskuteční vernisáž výstavy akad. sochařky Otilie Demelové Šuterové ze Zlína. Výstava byla pro veřejnost zpřístupněna již před prázdninami, nyní budou mít zájemci možnost osobně se sejít s umělkyní i s tvůrci expozice.

Myšlenka využít dosud prázdné a téměř nevyužívané prostory hradních sklepů k instalaci plastik napadla ředitele Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavla Hrubce poté, co se před rokem nečekaně ocitl v ateliéru Otilie Demelové Šuterové ve Lhotce. Díky šikovnosti a pracovitosti lidí z muzea se podařilo s minimálními finančními náklady vytvořit novou expozici, která rozšiřuje nabídku toho, co mohou návštěvníci v malenovickém hradu spatřit a zažít. „Na této výstavě je zajímavé i to, že její instalace probíhala netradičním způsobem: Autorka totiž vzhledem ke svým ztíženým pohybovým možnostem už nemohla sejít do hůře přístupných sklepních prostor, ale celou akci řídila virtuálně díky využití současné moderní techniky v intenzivní spolupráci s restaurátorem Karlem Šindelem a kastelánem Luďkem Bubeníkem,“ prozradil ředitel Pavel Hrubec.

Invenci Muzea Jihovýchodní Moravy ocenil radní Zlínského kraje pro kulturu Miroslav Kašný: „Stále se přesvědčuji o obrovském profesionálním zapálení a fortelu lidí v našich muzeích, čehož důkazem je i tato nově vytvořená originální expozice, za kterou jim chci poděkovat,“ řekl Miroslav Kašný. „Velmi si vážím toho, že díky jejich zaujetí je veřejnosti představena alespoň dílčí ukázka z rozsáhlého sochařského díla paní Demelové Šuterové, které si zasluhuje respekt,“ dodal radní. 

Pro hradní expozici sochařka (nar. 1940) vybrala 25 figurativních plastik provedených v materiálu poštorenské keramické hlíny, která díky vysokožárnému výpalu snese náročné klimatické podmínky a je tak určena pro použití jak v interiérech, tak i v exteriérech.

Malenovický hrad, který spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy coby příspěvková organizace Zlínského kraje, je svědkem i dokladem vývoje architektury od dob gotiky. Návštěvníci zde mohou obdivovat např. opravenou hradní kapli, trofeje, zbraně i ukázku toho, jak vypadala typická stará hospoda.

Součástí prohlídkového okruhu je také hradní hájenka, kde je umístěna expozice Dřevo, proutí, sláma, jejímž duchovním otcem byl významný zlínský etnograf – dr. Karel Pavlištík.

 

Zpracovala: Helena Mráčková

Foto: Kristýna Lhotová

 

26. 7. 2019

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

img-7188.jpg
img-7170-b.jpg
img-7185-b.jpg
img-7178.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap