Výstava před zámkem připomíná Vsetínské povstání

30. 4. 2020

Muzeum regionu Valašsko má sice kvůli stavu nouze v ČR stále zavřeno, na prostranství před vsetínským zámkem si i přesto můžete až do 19. května prohlédnout malou výstavu k 75. výročí osvobození města od nacistických vojsk.

Vsetín osvobodila 4. května 1945 v odpoledních hodinách 4. brigáda 1. československého armádního sboru vedená generálem Karlem Klapálkem, která byla součástí tzv. Rudé armády. Rozhodující bitvě předcházelo dopolední hrdinské povstání místních odbojových skupin. Povstalci, ač špatně vyzbrojeni, dokázali odzbrojit část německých vojáků a postupně ovládli většinu Dolního města, které pak drželi až do odpoledních hodin. Nakonec se sice museli stáhnout, ale předtím vyslali spojky k československým jednotkám s urgentní žádostí o pomoc. Naši vojáci zaútočili na město z okolních kopců a 8 hodin od začátku povstání byl Vsetín svobodný.

Letošní 75. výročí si vzhledem k současné situaci nemůžeme připomenout větší akcí, a tak pro vás Muzeum regionu Valašsko připravilo alespoň menší vzpomínkovou výstavu před zámkem Vsetín. Na informačních panelech najdete podrobné informace o osvobození Vsetína i několik unikátních fotografií. Pokud se vám nebude chtít na procházku, můžete si výstavu prohlédnout i na stránkách www.muzeumvalassko.cz (sekce Virtuální výstavy), kde najdete také informace o průběhu osvobození největších měst Valašska.

Jiří Koňařík

Propagační pracovník

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928

Muzeum regionu Valašsko, p. o.

Horní náměstí 2, 755 01 Vsetín

www.muzeumvalassko.cz

Facebook a Instagram Muzeum regionu Valašsko

muzeum-valassko--vystava-pred-zamkem-pripomina.jpg