Výstava na zámku připomíná kouzlo Velikonoc

29. 3. 2021

První letošní „živou“ výstavu pro vás připravilo Muzeum regionu Valašsko. Na prostranství před zámkem Vsetín si můžete až do konce dubna prohlédnout malou venkovní instalaci o velikonočních tradicích na Valašsku. Vstup je zdarma.

Velikonoční akce a výstavy lákají do objektů Muzea regionu Valašsko každoročně tisíce lidí z širokého okolí. Žel už druhý rok po sobě jim vystavil stopku koronavirus, a tak nezbývá, než se omezit pouze na skromnou připomínku v rámci toho, co umožňují současná opatření.

V tomto duchu se nese i malá venkovní výstava Velikonoce na Valašsku umístěná před zámkem Vsetín. „Přibližuje Velikonoce jako svátky obnovy života, které vycházejí jednak z křesťanství a oslavy zmrtvýchvstání Krista, jednak z lidové víry související s jarním znovuzrozením přírody. Obě tyto tradice ve vzájemné symbióze formovaly obyčeje našich předků, které se ve větší či menší míře dodržují až dodnes,“uvedla etnografka Muzea regionu Valašsko a kurátorka výstavy Milada Fohlerová.

Výstava je instalovaná na dvou velkých stojanech. Prostřednictvím poutavého textu a spousty obrázků se například dozvíte, jaké jsou hlavní dny Svatého týdne, které zvyky se do nich soustředily a co se během nich nejčastěji jedlo. Nechybí ani zajímavosti o pletení tradiční pomlázky a zdobení kraslic. „U nás v muzeum bychom si moc přáli, kdyby se tato výstava stala takovou první jarní vlaštovkou postupného návratu k běžnému provozu. Aby už ta přísná opatření brzy skončila a my se mohli společně setkat na naších výstavách, akcích a dalších programech,“ vzkázala Fohlerová.

Do té doby vás ale Muzeum regionu Valašsko bude bavit alespoň on-line prostřednictvím své bohaté nabídky aktivit na stránkách www.muzeumvalassko.cz. Velikonoce trochu jinak například přibližuje virtuální výstava Erotika na velikonočních vejcích z Valašska, zajímavostí je zde ale mnohem víc.

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko