Výstava na pražském Vyšehradě ukáže vydařené proměny veřejných prostranství i ve Zlínském kraji

15.5.2019

PRAHA - Třináct zdařilých proměn veřejných prostor ve městech a obcích bude Zlínský kraj prezentovat na národní putovní výstavě „Má vlast cestami proměn", která představuje přibližně sto realizací významných projektů nově opravených, znovuoživených či jinak k lepšímu upravených staveb a prostranství. Informoval o tom krajský radní Jan Pijáček, který se v sobotu 18. května zúčastní slavnostní vernisáže v Praze na Vyšehradě.

„Tato výstava je příležitost, jak mohou jednotlivá města a obce ukázat, co se místním samosprávám a občanům podařilo vybudovat, jak zvelebili místa nebo objekty, které byly dříve zanedbané a nyní zdárně slouží veřejnosti. Je to velmi pěkná iniciativa, která se těší zájmu návštěvníků, a proto se Zlínský kraj do této formy prezentace od roku 2014 pravidelně připojuje. Vnímáme ji jako jeden z nástrojů podpory cestovního ruchu i jako formu poděkování starostům i obyvatelům obcí za jejich úctyhodnou práci,“ sdělil Jan Pijáček, radní Zlínského kraje pro řízení dotačních programů a cestovní ruch.

Na Vyšehradě u Starého purkrabství setrvá kompletní výstava jeden měsíc a potom bude putovat v dílčích kolekcích po celé vlasti. Ve Zlínském kraji se představí například při Dni Zlínského kraje v září.

Výstavu pořádá Asociace Entente Florale CZ - Souznění, z.s.,

Více informací programu letošní vernisáže i o prezentovaných projektech na webu: www.cestamipromen.cz.

Za Zlínský kraj se představí tyto projekty:

Drslavice - Revitalizace místa po zámečku Pepčín, který byl minulým režimem barbarsky srovnán se zemí. Pustá planina se tak po letech změnila na nové výletiště.

Staré Město - Základní umělecká škola. Vedle budovy MŠ, ve které měla provizorní a nedostatečné prostory Základní umělecká škola, byla vybudována nová budova ZUŠ.

Holešov – Zámek. Monumentální zámek, jeden z mála manýristických objektů v Evropě, vystavěný po roce 1650, se stal po znárodnění zanedbávaným "kulturákem". Zámek s unikátním barokním parkem koupilo město Holešov a nákladem skoro půl miliardy korun jej vrátilo do podoby reprezentativního panského sídla.

Otrokovice - Městská sportovní hala. Revitalizace sportovní haly ohrožené uzavřením pro špatný technický stav.

Ostrožská Nová Ves - Areál obecního úřadu. Výstavba nového obecního úřadu a knihovny, jejichž součástí byla rekonstrukce bývalé budovy kina.

Uherský Brod  - Revitalizace přednádražního prostoru. Významná proměna prostranství před nádražní budovou na odpočinkovou zónu s lavičkami, stromy, trávníky a fontánou.

Karolinka - IC Zvonice Soláň. Myšlenka vybudovat stánek umění a zároveň zařízení poskytující informace o životě v tomto koutě Valašska.

Komňa - Bytový dům pro seniory. Obec Komňa odkoupila v roce 2015 od církve 20 let starou rozestavěnou budovy místní fary, kterou za pomoci dotace od MMR ČR přestavila na bytový dům pro seniory. V domě se nachází 10 bezbariérových bytových jednotek, společenská místnost a kaple.

Košíky - Dříve ruina ke zboření, nyní centrum všeho dění. Místo, kde na člověka i přes moderní rekonstrukci dýchne kouzlo staré slovácké chalupy, láska, úcta k předkům a tradicím, teplo domova, klid a pohoda.

Bystřice pod Lopeníkem - Muzeum Bystřice pod Lopeníkem. Rekonstrukce stodoly a domu č. 77  na místní muzeum.

Vlčnov - Rekreační areál Vlčnov. Rekonstrukce a modernizace stávajícího koupaliště. Proběhla rozsáhlá rekonstrukce prostoru původního koupaliště z roku 1955.

Huštěnovice - Rekonstrukce fotbalových šaten Huštěnovice v Olší. Fotbalové šatny z roku 1970, které byly stavěny svépomocí, byly již na hranici své životnosti. Rekonstrukce objektu byla téměř nemyslitelná. V roce 2017 zastupitelstvo obce rozhodlo zdemolovat stávající šatny a vystavět nový moderní montovaný objekt z obytných kontejnerů.

Zlín -    Úprava Mariánského náměstí ve Zlíně-Štípě. Jde o komplexní přestavbu prostoru před chrámem Narození Panny Marie ve Zlíně-Štípě, který je významným poutním místem. Šlo o změnu dopravního řešení a vytvoření dostatečného a současně důstojného rozptylového prostoru před budovou chrámu.

Zpracovala: Helena Mráčková

15. 5. 2019

Adéla Kousalová
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.