Vyšlo nové číslo Valašska

16.5.2019

Spoustu zajímavých článků z historie i současnosti regionu Valašska nabízí nové číslo populárně-naučného časopisu Valašsko - vlastivědná revue, který vydává příspěvková organizace Muzeum regionu Valašsko (MRV).

Valašsko i tentokrát nahlíží do různých oborů lidského vědění. Prostřednictvím článků památkáře Jana Matyáše a studenta historie Pavla Lasztoviczi zavítáte do období baroka. Historik Pavel Mašláň vám představí osobnost bývalého ředitele a odborného pracovníka muzea Bohumila Peroutky. Absolventi etnologie na brněnské univerzitě a vítězové Studentské ceny České národopisné společnosti Petra Mandíková a Ondřej Volčík zase přiblíží valašského vlastence Františka Bayera a dvojici „pěsničkových profesorů" Jana Nepomuka Poláška a Arnošta Kubešu.

Etnografka Milada Fohlerová se věnuje svéráznému lidovému zvyku z Lužné zvanému dudlačka a také shrnutí své letošní autorské výstavy o kraslicích a drátenictví. Do světa umění vás zavedou historičky umění MRV Kamila Valoušková (článek o výtvarníkovi a pedagogovi Františku Nožičkovi) a výkonná redaktorka časopisu Olga Méhešová (o jedinečné sbírce městyse Hustopeče nad Bečvou). S toutéž autorkou zavítáte i do lapidária renesančních arkád v hustopečském zámku a ateliéru akademického architekta Libora Sošťáka. Hana Jabůrková a Tomáš Mikuláštík vám představí charizmatickou osobnost a dílo svého letitého přítele, zesnulého rožnovského malíře Miloše Šimurdy.

Stranou nezůstávají ani další obory. „Nový zoolog Muzea regionu Valašsko Zdeněk Tyller například přiblíží bučiny a datlí dutiny, pracovník hvězdárny Martin Leskovjan zase videopozorování meteorů,“ uvedla Olga Méhešová.

Časopis Valašsko zakoupíte na zámcích ve Vsetíně a Lešné u Valašského Meziříčí, v knihkupectvích Kalouš ve Vsetíně a Bureš ve Valašských Kloboukách a také v informačních centrech ve Vsetíně a Velkých Karlovicích či na Soláni. „Časopis Valašsko vám pošleme i poštou. Objednávku lze učinit prostřednictvím mailu, podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko v sekci Publikace,“ doplnil vedoucí odborného a popularizačního oddělení MRV Lukáš Spitzer.

Zpracoval: Jiří Koňařík, konarik@muzeumvalassko.cz

Muzeum regionu Valašsko, p. o.

Horní náměstí 2, 755 01 Vsetín

www.muzeumvalassko.cz