Vyšlo další vydání časopisu Valašsko

26.5.2021
Vyšlo další vydání časopisu Valašsko
Zajímavosti z historie i současnosti našeho regionu, poutavé rozhovory i nové rubriky. To vše a mnohé další nabízí 46. číslo oblíbeného časopisu Valašsko – vlastivědná revue, které v těchto dnech vydává Muzeum region Valašsko. Můžete si ho objednat na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo koupit v muzejních pobočkách, vybraných knihkupectvích a infocentrech v regionu.

Časopis Valašsko vychází pravidelně dvakrát ročně – v květnu a prosinci. První letošní číslo obsahuje nejen spoustou poutavého čtení z různých oborů lidského vědění, ale i dvě zajímavé novinky. „Připravili jsme novou rubriku Bylo, nebylo..., ve které budeme zveřejňovat volné texty autorů inspirované vzpomínkami pamětníků. Premiéru obstará povídka Michala Janiše s názvem Lufťáci. Rozjíždíme také nový edukační cyklus pro školy věnovaný zvykoslovnému roku na Valašsku. Na starosti ho má etnografka našeho muzea Milada Fohlerová a začíná jarními zvyky,“ přiblížila výkonná redaktorka časopisu Valašsko Olga Méhešová.

Kromě toho se ve 46. vydání Valašska dočtete třeba o stavebních proměnách Vsetína, vlcích v naší krajině či invazních druzích zvířat a rostlin na Valašsku. „Těšit se můžete i na zajímavé rozhovory, ve kterých jsme vyzpovídali úspěšné sklářské designéry Alenu Holišovou a Filipa Dobiase, provozovatele pálenice na Hovězí Michala Kováře a vsetínského rodáka Michala Václavíka, jenž mimo jiné zastupuje Českou republiku v Evropské kosmické agentuře,“ doplnila Méhešová. V dalších rubrikách se dozvíte o mladé vsetínské kapele Docela či nových publikacích o historii, muzejnictví či ohrožených druzích živočichů ve Zlínském kraji. Tradiční vzpomínka na regionální osobnosti, které v nedávné době opustily tento svět, tentokrát patří známému kameníkovi Janu Sobkovi a folkloristům Vladimíru Jochcovi a Josefu Lažovi.

Časopis Valašsko – vlastivědná revue zakoupíte na recepcích zámků Vsetín a Lešná u Valašského Meziříčí, v knihkupectvích Kalouš na Vsetíně a Bureš ve Valašských Kloboukách či v některých informačních centrech (Vsetín, Valašské Meziříčí, Velké Karlovice, Nový Hrozenkov, Zvonice na Soláni). „Valašsko vám pošleme i poštou. Objednávat můžete z pohodlí svého domova prostřednictvím našeho on-line knihkupectví, které najdete na stránkách www.muzeumvalassko v sekci Pro návštěvníky/Publikace a periodika. K běžné ceně 59 korun vám v tomto případě připočteme ještě poštovné,“ sdělila na závěr Olga Méhešová.

Podfoto:

Josef Laža s Jarmilou Šulákovou.

Jiří Koňařík (autor zprávy)

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko, p. o.

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928